Share

Možná jste již zaznamenali, že ceny HDD na našich trzích se lehce ustálily. Trochu klesly z horentních výšin, ale stále jsou místy dokonce až dvou a půl násobné, než byly dříve. Vyrovnal se jen tržní tlak mezi různými prodejci, ale ve své podstatě to zase tak moc neznamená.


Kdo si koupí nový HDD nyní, pak „ušetří“ pár stovek oproti cenám z konce října a listopadu, může to však také značit, že cena, za kterou pevný disk kupuje nyní, je ještě hodně pěkná oproti té, která může přijít na konci zimy po novém roce.

HP a Intel potvrdily, že nebudou rozhodně v prvním čtvrtletí zlevňovat. Jejich hlavním mottem nyní je výrobu zcela decentralizovat. Rozesadit několik továren do různých geografických lokalit, aby nedocházelo k takovým výpadkům. Nicméně to povede ke zvýšení výrobních nákladů a opět ke zvýšení cen konečných produktů. Nebude to však přímý odraz, tj. o co se zvýší náklady, o to zákazník zaplatí více. Výrobci a poskytovatelé by neměli některé dodatečné náklady na infrastrukturu zrcadlit v cenách. Přeci jen se jedná o konkurenční boj a zároveň značně poptávané zboží. Finální zákazník nakonec sám volí mezi značkami, výkonem a cenou. Volí ten nejideálnější kompromis, který vyhovuje jeho požadavkům.

Marže firem, které se zabývají výpočetní technikou jsou různé, pohybují se nejčastěji podle odhadů od 4 % do 30 %. Zde je ještě prostor pro cenový pohyb, neboť v těchto firmách se točí miliony dolarů.