Finance,  Glosy

Další informace ohledně nárůstu cen HDD a předpokládaných dodávek: nejvíc jsou zasažené notebooky.

Spread the love
Share
Ilustrační obrázek, HDD Western Digital

Spotřebitelé, kteří si chtějí koupit nový HDD, vědí, že v posledních měsících musí sáhnout hlouběji do kapsy. Byť se ceny na českém trhu lehce zlepšily oproti nejspíš spekulantsky až příliš nadhodnoceným cenám, které (a znovu opakuji) „lehce“ srovnal konkurenční boj, přesto to ještě nejsou cifry, na které jsme byli zvyklí.

Záplavy v Thajsku způsobily a způsobují nedostatek v dodávkách hdd a předpokládá se podle iSuppli.com a informací na serveru eweek.com, že tento deficit způsobí, že na trhu bude v prvním čtvrtletí roku 2012 o 3,8 milionů počítačů méně.
Analýza iSuppli snižuje tedy plánovanou prognózu dodávky počítačů na 84,2 milionů kusů (tedy už poníženo o 3,8 milionů kusů) za první čtvrtletí. A rovněž předpokládá další snížení výroby po celý rok 2012. Přesto by to mělo znamenat nárůst o 6,8 procenta oproti roku 2011.


Nejvíce zasaženy budou notebooky. Přesto dodávky notebooků porostou, ale „jen“ o 10,1 procenta ročně oproti plánovaným 13,8 procenta z důvodu zpomalení v prvním čtvrtletí.

„Řetězec dodavatelů počítačů říká, že má dostatečné zásoby HDD pro čtvrté čtvrtletí 2011,“ řekl Matthew Wilins, hlavní senior analytik počítačových platforem pro IHS iSuppli. „Avšak tyto zásoby dojdou v prvním čtvrtletí roku 2012 a mají dopad na výrobu počítačů během tohoto období.“

Monzunové období v Thajsku sebou přineslo kruté záplavy, které trvaly několik týdnů, už v měsíci říjnu. Nejhůře zasáhly průmysl výroby HDD v Thajsku, které vyrábí asi 70 procent celosvětové produkce pevných disků.


Není to však jediný problém, se kterými se potýkají počítače. Díky nárůstu popularity tabletů a tíživé globální ekonomické situaci, zájem o počítače lehce pokulhává. Ale tablety by stolní počítače a notebooky zcela nesesadily z poptávek. Jenže přišly záplavy a ty srazily dodávky počítačů na počet 376 milionů kusů oproti předpokládaným 399 milionům kusů. Můžeme mít pocit, že vlastně „o nic nejde“, pořád se tu bavíme o stovkách milionů kusů. Ale právě to ponížení o několik desítek milionů a vidina žádného zajímavého nárůstu a samozřejmě i jisté obavy z vyprazdňování skladů ceny dramaticky navyšuje. Počítače budou – ale za jakou cenu?


V prvním čtvrtletí se očekává zlepšení dodávek. Některá výroba bude přesunuta mimo Thajsko. Ale zcela uspokojit poptávku se nejspíš do třetího čtvrtletí 2012 nepodaří.

 

 

 

%%wpcs-2163%%-date%%id%%

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy