Knihy

Posvátná čísla Mirandy Lundyové

 Magie čísel lákala lidskou mysli od té doby, co si je člověk „vymyslel“ a byl je schopen od praktických záležitostí přenést do abstraktní sféry. Vidět v číslech něco víc – něco, co nás přesahuje, transcenduje, bylo a je typické snad pro všechny kultury.

Připojte se k nám na Facebook. Hledáme fanoušky, kteří se nebojí říci svůj názor. Sledujte nové informace, užijte si články a soutěže.  Superrodina je na Facebooku

„Už nejstarší kultury užívaly čísel – nacházíme je ve značkách na keramice, ve tkalcovských vzorech, v zářezech do kostí, v uzlech…,“ poznamenává úvodem Miranda Lundyová.

V drobné knížce, která se může stát dobrým společníkem na cestách nebo pomůckou pro přemítání nad symboly, které nemusí být na první pohled jen tak „nudně“ zřejmé, jsou Posvátná čísla Mirandy Lundyové, které vydává nyní nakladatelství Dokořán.

Každá strana nabízí komentář k určitému konkrétnímu číslu, matematickému pojmu a dalších termínech, které s čísly souvisejí.

Věděli jste například, že pětka je obdařena magickým charakterem? „Děti instinktivně kreslí pěticípé hvězdy a my všichni cítíme její povahu, která je ve své podstatě prchavá a nabitá energií.“ (18)

Proč považujeme sedmičku za šťastné číslo? „Sedmička je panna, stojí o samotě a má jen málo co společného s ostatními jednoduchými čísly.“ Sedmička má co dočinění se základní hudební stupnicí. Ve starověku znali lidé jen sedm planet. Ke každé byl přiřazený určitý kov, celkem tedy sedm důležitých magických kovů. Sedm máme i dnů v týdnu.

A co je na devítce tak impozantního? V pohádkách říkáme: „za devatero horami…“ a že kočky mají devět životů.

V publikaci naleznete obrázky tradičních čínských počitadel. Čínskou desítkovou soustavu oproti babylonské šedesátkové a další zajímavosti z historie tohoto tématu.

A co je vlastně nula? Podle symboliky je vlastně jen „nepřítomností“ čísla.

Jste-li uhranuti už dnes magií čísel, které překračují klasické cifry na cenovkách, účtenkách, výplatní pásce, ale stávají se symboly jako by s vlastní duší a osudem, pak jste připraveni na Posvátná čísla.

Share

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy