Share

V úterý byl Jacksonův lékař Conrad Murray odsouzen ke čtyřem letům vězení. Je však vysoce pravděpodobné, že si odsedí pouze dva roky, neboť – jak uvádí ABC – podle kalifornského právního systému nenásilní zločinci stráví ve vězení pouze 50 procent z trestu.

Již mnohem dříve proběhly světem zprávy o usvědčení kardiologa Murraye z neúmyslného zabití.

Šest týdnů trvala detailní analýza toho, co se událo před zpěvákovou smrtí. A 58letý kardiolog Conrad Murray byl shledán vinným z činu, že podal Michaelu Jacksonovi silné anestetikum propofol jako prostředek k léčbě chronické nespavosti.

Vrchní soudce Michael Pastor vinil lékaře především za „strašné porušení důvěry“, kterou svým jednáním způsobil při ošetřování krále popu a nazval tak nadměrné užití propofolu „medicínským šílenstvím.“

Jacksonova rodina v zastoupení matky Katherine a sourozenců (LaToya, Jermaine, Randy a Rebbie) se zúčastnili soudního jednání. Před odsouzením právní zástupce přečetl prohlášení jménem Jacksonovy rodiny.

Prohlášení obsahovalo názory zpěvákových dětí, rodičů a sourozenců. Advokát zdůraznil, že lékař by měl být potrestán hlavně za to, že lékaři nemohou prodávat své služby za nejvyšší nabídku.

Strana žalovaná navrhovala nejvyšší sazbu čtyři roky. Obhajoba naopak chtěla jen trest nepodmíněný se ztrátou licence k výkonu lékařské praxe.

Během vyšetřování Jacksonovy smrti řekl Murray detektivům, že podal zpěvákovi na noc  propofol, aby mohl usnout. Michael Jackson  se připravoval na sérii koncertů a trpěl chorobnou nespavostí.

Nicméně propofol byl pouze schválený pro používání v nemocnicích a nikdy nebyl schválen na léčení nespavosti. Murray doznal, že dal Michaelu Jacksonovi dávku v den jeho smrti.

Žaloba také chce, aby navíc odsouzený kardiolog zaplatil odškodnění pro pozůstalé zpěvákovy děti – Prince, Paris a Blanket.

Nicméně zdá se nepravděpodobné, že by byl Conrad Murray schopen uhradit jakékoliv další náklady, včetně navrhovaného proplacení pohřbu Michaela Jacksona ve výši 1,8 milionů dolarů.

Murray byl již předtím značně zadlužený, a proto souhlasil, že bude osobním lékařem popové hvězdy za 150 000 dolarů měsíčně. Avšak Michael Jackson zemřel dříve, než mohl Murrayovi vyplatit jeho honorář.