Glosy

Téměř milion lidí na Facebooku nechtělo zmeškat 11. 11. v 11:11

Magické datum 11. 11. 2011 je vlastně předposlední v tomto století. Protože pak nás již čeká jen 12. 12. 2012 a tím jsme toto století vyčerpali.

Mají vůbec důležitost takto zapsaná čísla? Když navíc – upřímně řečeno – postavení kalendáře se svou datací je samo o sobě pochybné. V této souvislosti si vždy s jistým sarkasmem na srdci vzpomenu na jiné podoby kalendáře, resp. přímo na šibalské věty z klasického českého humorného filmu, kde je zmiňováno, jak ti „mazaní sovětští soudruzi“ vyhlásili Velkou revoluci na říjen a pak ji provedli v listopadu.


Na jednu stranu jsou to „jen“ čísla, která sama sebe v historickém kontextu ironizují,  na druhou stranu právě za pomocí astrologů, mágů, díky nejlepšímu dni v kalendáři a nejlépe přesné hodině a minutě se stavěly pyramidy, konaly svatby, předpovídal velký osud při narození dítěte.

Začátek stavby Karlova mostu na minutu přesně?

Podobně to bylo i se stavbou Karlova mostu. Podle všeho byl základní kámen položen 9. července 1357 v 5 hodin a 31 minut z důvodu nejpříznivější hvězdné konstelace pro samotnou stavbu, kdy vznikla konjunkce Slunce se Saturnem. Jedná se tedy o datum, které na jednu stranu může vypadat „nemagicky“, ale když si čísla rozložíte, uvidíte, že jsou stejně čitelná i pozpátku. 1- 3- 5- 7 – 9 – 7 – 5 – 3 – 1.

Možná však byl základní kámen položen již o pár týdnů dříve, ale historka s velkým osudem a nápomocí hvězd a čísel zůstala.

Svátek pro svatebčany nebo pro singles

V tento den podle CNN zájem o jinak oblíbené svatby v Las Vegas prudce vzrostl a místní úřady obdržely na 3500 žádostí o sňatek pouze a jen 11. listopadu 2011. Obvykle se zde v celém listopadu oddá zhruba tisíc lidí.

Čína 11. listopadu slaví každoroční neoficiální svátek svobodných. Tento svátek založili v roce 1990 vysokoškoláci v Nanjingu.

A přesto i mnozí Číňané chtěli toto datum využít ke sňatkům a jen v Šanghaji úřady obdržely také více než 3500 žádostí o registraci manželství a v Nanjingu pak toužilo po obřadu více než 3000 párů. Statisticky je to nárůst přibližně desetinásobně.

V Indii zase páry doufají, že se jim v tento den narodí dítě. Pokud to není nebezpečné a porod sám o sobě by měl během pár dnů přijít, jsou ochotni tomu také napomoci.

Téměř milion lidí na Facebooku

Nicméně, všimli jste si, kolik stránek a skupin vzniklo na Facebooku odkazující na toto „požehnané“ datum? Nejsilnější skupina „Jestli zmeškám 11/11/11 v 11:11, budu naštvanej“ má přes 900 000 fanoušků. Mít tak rezervu aspoň měsíc, možná by skupina měla milion členů.

Share

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy