Share

Halloween se pomalu a jistě stává svátkem i v naší zeměpisné šířce. Na mnoha místech proběhly již různé akce, další se připravují hlavně na nadcházející víkend.

Některé si zde připomeneme.

V brněnské ZOO proběhla halloweenská party mnohem dříve, již minulou sobotu 22. 10. Přezdívala si „Strašidelná ZOO“. Dopoledne se dlabaly dýně, odpoledne na Strašidelném bále byly oceněny nejlepší masky. V podvečer proběhla ohňová show a akci uzavřel lampiónový průvod v maskách.

Botanická zahrada v Praze zažila před několika málo týdny dlabání dýní malými nadšenci, kteří si mohly tak své výtvory odnést domů. K výzdobě měly nepřeberné množství různě tvarovaných dýní, barevných peříček, šípků a žaludů, dřívek, šišek, barev a mnohých dalších ozdob.

Další halloweenská party se v Botanické zahradě koná 31. 10., kde od tří hodin odpoledne si můžete sami vydlabat dýni. Budou zde soutěže pro děti, opékání buřtů a strašidelný večerní průvod s rozsvícenými dýněmi. Kdo bude chtít, může si nechat vyzdobit obličej malůvkami.

V pražské ZOO si „Dýňové hody“ užijí tuto neděli 30. října. U Vzdělávacího centra a v expozici tučňáků bude možné ocenit různé dýně. Návštěvníci mohou vyrobit z dýně hračku pro zvířata. Po celé ZOO budou rozmístěné různé ozdobené vydlabané dýně, které si návštěvníci mohou odnést domů.

Na zámku Zbiroh proběhne 29. října oslava Halloweenu s lampionovým průvodem „tajuplnou stezkou s prapodivnými překvapeními přímo na nádvoří“, jak slibují oficiální stránky Zbirohu. „Děti by si neměly zapomenout nachystat lampionky a dospělí svítilny, aby cestou nezabloudili a šílenství nepropadli.
Na zámku poté již v 18:42 hodin začne na hlavním nádvoří slet a bujaré uvítání pro všechny čarodějnice, upíry a další významné pohádkové bytosti ze záhrobí. V 19:09 hodin se program přenese do Erbovního sálu a zámecké krčmy, zúčastnit se tamějšího dění bude moci každý, kdo na černé listině netopýří uveden bude.“ Zamaskované děti mají vstup zdarma. (více informací zde, berte prosím s rezervou „zbirožskou“ gramatiku; naštěstí jsme v citacích jejich hrubky opravili)

Pardubicích si užijete halloweenskou party v kavárně Chillis na Třídě Míru. „Děti se nemohou dočkat okamžiku, kdy se převléknou za strašidla s naučenou formulkou – „trick or treat“ (trik či dobrotu). Když se řekne „trick“, děti musí předvést nějaký povedený kousek, který si připravily. Tak i tak děti dostanou odměnu v podobě sladkostí či ovoce,“ uvádí pozvánka.

Akce se konají snad v každém městě, nemáme tu dostatek místa. Nicméně, oceníme, když nám do komentářů napíšete o jakékoliv halloweenské akci, která vám přijde zajímavá a pošlete nám halloweenské fotografie na admin@superrodina.cz.

A zde malá ukázka halloweenských ZOO ze světa:

Detroitská ZOO