Glosy

Přijde Velká Británie o Skotsko?

Spread the love
Share

Budoucnost Velké  Británie v hranicích, jak ji známe dosud, může být otřesena. Skotská národní strana (SNP) v neděli zahájila svou protibritskou kampaň za účelem odtrhnutí a osamostatnění Skotska.

“Ohlašujeme, že kampaň k referendu o nezávislosti začala,” řekl podle agentury AFP šéf kampaně Angus Robertson na sjezdu SNP v Inverness na severu Skotska. Strana “bude pracovat co nejtvrději”, aby zajistila, že Skotové v referendu nezávislost schválí,“ dodal Robertson.

Podle něho je důležité přesvědčit voliče, že jedině nezávislost Skotska je pro zemi nejlepším řešením.

Není však ve svém názoru solitérem. Více jak třetina obyvatelstva, zejména mladí lidé. souhlasí s osamostatněním. Nicméně rovněž stejné množství trvá na setrvání v rámci Velké Británie. Vyjma jeho příznivců i na politickém spektru se zatahují mračna. Šéf skotské vlády Alex Salmond na konci svého vládního údobí, tj. do roku 2016, plánuje uspořádat referendum, v němž se voliči k osamostatnění Skotska vyjádří svým jednoznačným hlasem „ano“ nebo „ne“ (a v rámci referenda budou ještě hlasovat o možnosti fiskální autonomie). Opozice však křičí: Nač otálet! Referendum by se mělo uskutečnit okamžitě!

Budoucnost Skotska je podle Salmonda v samostatné „nezávislé zemi v rámci evropského společenství“.

Právě pro velký ohlas mezi mládeží pro oddělení Skotska od Spojeného království by proto vláda chtěla snížit věk voličů z 18 na 16 let, aby jejich plán získal více na podpoře.

Ani Britové nejsou lhostejní vůči skotské otázce. Názorové rozložení je zde stejné jako v Skotsku. Stejné procento Britů (39%) jako Skotů souhlasí s nezávislostí a zároveň 38% je proti.

Pětimilionové Skotsko je jednou ze čtyř zemí Spojeného království. Mimo pevninu se rozkládá téměř na 800 ostrovech. Hlavním městem je druhé největší město Edinburgh, známé jako významné evropské finanční centrum. Největším skotským městem je Glasgow.

Nezávislost Skotsko ztratilo před více jak 300 lety. V roce 1707 se spojilo personální unií s Anglickým královstvím.

Současné Skotsko má i přes svou nedílnou součást s Velkou Británií nezávislý politický systém a vlastní soukromé a veřejné právo.

 

 

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy