Glosy

Je to fotbalový míč nebo geniální fotoaparát?

Spread the love
Share

Šokující nová technologie pro získávání originálních digitálních fotografií představuje panoramatický fotoaparát ve tvaru jakéhosi zeleného míče, který byl veřejně představen na asijském Siggraph 2011.

Na projektu, nesoucí název výsledného prototypu Throwable Panoramic Ball Camera, spolupracovali pod vedením Jonase Pfeila Kristian Hildebrand, Carsten Gremzow, Bernd Bickel, Marc Alexa.

Výsledný fotoaparát byl v jádru Pfeilovou diplomovou prací z roku 2010.

Kdo je to Jonas Pfeil

Svěží mladík Jonas Pfeil, počítačový inženýr, který nedávno získal diplom na Technické univerzitě v Berlíně, překvapuje už nyní svět jasně průkopnickými pracemi. V roce 2002 získal se svým týmem druhé místo v soutěži na národní úrovni za robota, který se orientuje pomocí stropního ultrazvukového sledovacího systému.
V jednom okamžiku fotografie ze všech úhlů okolního světa

A teď máte příležitost vidět fotoaparát, jehož 36 dvoumegapixelové snímače typické pro mobilní telefon zachytí obrázek ve stejném okamžiku. Získáváte tak originální panoramatickou fotografii okolního světa ze všech úhlů. Zachytí situace, které v dané vteřině není lidské oko schopno naráz pojmout.
Slevoweb

Jsou to neuvěřitelné snímky, které by za jiných okolností nebyly možné běžnou technikou docílit – leda tak nudným mechanickým slepováním ve fotografickém software, které však nemá šanci přinést celistvý snímek nafocený ve stejném okamžiku, ale v rozpětí několika minut či delšího časového úseku (to samozřejmě může sebou přinést i světelné disproporce nebo duální zastoupení nějakého pohyblivého subjektu na jednom snímku; typické pro googlovské fotografické mapy měst, kdy můžete například totéž auto spatřit po několika úsecích ještě jednou).

Navíc při klasickém snímkování by mohla vzniknout i některá bílá místa, nacházející se těsně nad a pod fotoaparátem.

Jak se ale takový bláznivý míč ovládá?

Je to neuvěřitelně jednoduché. Stačí ho vyhodit do vzduchu, kde se automaticky přístroj spustí. Jak říká Jonas Pfeil: „Fotoaparát je vhozen do vzduchu a zachytí obraz v nejvyšším bodě letu,“ neboť zde se téměř nepohybuje. Pak stačí připojit míč přes USB do sférického panoramatického prohlížeče a žasnout.

V současné době není kvalita snímků ještě na ideální úrovni, nicméně jedná se jen o prototyp, jehož smyslem bylo dokázat, že nápad lze realizovat. Nyní už je jen na týmu, aby doladil některé detaily a mohl tak vytvářet naprosto perfektní fotografie.

Skoro mne tak – a snad ne utopisticky napadá – že v blízké budoucnosti by takový fotoaparát mohl pořídit snímky i z podstatně významnější výšky. Kdyby byl možný vyhodit třeba z letadla a za pomoci integrovaného padáku, který by se vysunul později, až po získání snímků, by klesl bezpečně dolů…

Ale to jsou zatím jen mé spekulace. Fantazii se však meze nekladou.

Sám Jonas Pfeil jen říká, že už v současné době panoramatické fotografie nabízejí neuvěřitelný zážitek. Fotografie nám nabízejí zkušenost daného místa, „jako bychom tam byli.“

Zdroj: jonaspfeil.de
Reklama:

Server 1U za 990,-/měsíčně, Ulovto.cz – Slevy až 90%, SLEVY NA MÍRU – vybírejte z celé škály to, co přesně potřebujete, portál hromadného nakupování www.slevoclub.cz

Doplnili jsme zboží v e-shopu. DÁMSKÁ MIKINA , značka CRW STAR


Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy