Vaše příběhy a názory

Existuje dnes vůbec poctivý student?

Spread the love
Share

 

Názor:

Jak známo, stává se stále častějším pravidlem, že v současné době si již můžete vybrat – buď budete chytří nebo bohatí. V obém případě máte šanci získat titul v zajímavém oboru; v druhém případě máte větší šanci.

Horliví studenti, kteří mají hluboko do kapsy, se často nedostanou na svou vysněnou školu. Mnozí lidé tak musí přehodnotit svůj život a vést ho jiným směrem. V pozdějším věku si pak mohou říci jen své „kdyby… kdyby tenkrát“. Mrhání talentů je zřejmé. Ale nežijeme v utopii.

Získat vysokoškolské vzdělání lze i řádně za úplatu. Nebudu zde samozřejmě rozebírat dávný průšvih plzeňské právnické fakulty. Ale fakta, která jsou většině lidem a studentům obzvláště jasně známa.

Zatímco dříve mnoho studentů leželo v knihách a pak vytvářelo své seminární práce a jen ti bohatší upláceli své spolustudenty, aby seminárky psali za ně, dnes nemusíte zplodit ani jedno své vlastní slovo. A dokonce vaše práce bude originální, nikoliv někde zkopírovaný plagiát nejoblíbenějšími stisky kláves ctrl-c ctrl-v. Na internetu se nachází několik stránek, ve kterých zadáte informace, které potřebujete, a text za úplatu vám bude ušit na míru. Např. http://www.seminarkybezprace.cz. Je mi záhadou, že takováto činnost je legální. V současné době stránky hledají další dopisovatele přes prace.cz. A nejsou na webu osiřelými v daném byznyse.

Univerzity, které si chtěly tak posvítit na své studenty a bránit se plagiátorstvím zavedením drahého software, na tyto podvody jsou krátké.

Kdokoliv chce investovat, může si zadat od referátu až po diplomní práci, a ušetřit spoustu času a mozkových závitů.

Pamatuji si, jak jsme měli na vysoké jednoho chytrého chlapce – v době, kdy podvody z internetu byly ještě v plenkách – a ten nemusel ani platit za seminárky, neboť mu je psaly jeho obdivovatelky. Na každou působil magickým kouzlem; vždycky si vybíral ty „nežádané“, které pak jen na otázku – proč za něho (proboha) všechno dělají, odpovídaly: „Když on je tak úžasnej!“ Takhle se to dělá. Dneska má vlastní agenturu na rozvoj lidské paměti a chlubí se ve svém CV mnoha studijními úspěchy.

Další variantou, jak více uspět ve studijním životě, je zvolit si tu správnou školu. Některým zaměstnavatelům je již dnes zřejmé, že absolventům ze soukromých vysokých škol je lepší se vyhnout. Krásná diskuse na toto téma proběhla na serveru vejska.cz, diskuse pak přímo zde. Taky mám kolem sebe kamarády, kteří jsou si vědomi nevalné úrovně jejich vzdělání, ale berou to s optimismem. Jsou totiž zaměstnáni u zahraničního zaměstnavatele, který si myslí, že stejná pravidla, která fungují ve světě, platí i u nás. A to, že soukromá vysoká škola má vyšší úroveň než státní.

Pro mě zatím největším šokem bylo, když kamarádka – absolventka anglického gymnázia – vůbec neuměla anglicky. Ptám se, jak je to možné? Ano, všechny předměty byly v angličtině. Ale probíhalo to hlavně formou zápisů do sešitů. Strohé informace o daném jevu, které nebylo třeba se ani dlouho učit, protože zkoušení probíhaly vždy formou testů za a-b-c.

Věřím však, že určitě na našem území existuje alespoň jedna soukromá vysoká škola, která má dobrou úroveň. (nemám odvahu však v doufat ve výbornou úroveň). Neměla jsem však vůbec tu čest poznat jediného absolventa nebo osobu, která by měla tu zkušenost přes nějakého známého.

Víte-li však o nějaké soukromé vysoké škole na úrovni, klidně nás informujte. (Jen prosím, ne žádné cílené propagace na danou školu.)

 

 

 


Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy