Glosy

Zákaz alkoholu v Rusku? Nemožné…

Spread the love
Share

 

Holdování alkoholu v Rusku je světově proslulé. Není to zrovna taková vizitka, jíž by se tento národ rád chlubil, a jež by mohla být jejich „ctností“. Proti důslednému zákaz alkoholu v Rusku se nyní postavil čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v rozhovoru pro Komsomolskaja Pravda.

“Nejlepším rozhodnutím by mělo být omezit vodku … Jaký je rozdíl mezi teroristou a opilým řidičem? Žádný rozdíl tu není, “uvádí Kadyrov v interview.

Spotřeba alkoholu v Rusku činí více než dvojnásobek kritické hranice stanovené Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Podle oficiálních výzkumů v Rusku zemře ročně na 500.000 lidí na nemoci související s alkoholem.

Gennadij Oniščenko, ruský šéf v oblasti veřejného zdraví, s Kadyrovým návrhem souhlasí, nicméně hned bokem dodává, že je to “nemožné.”

Oniščenko by navrhoval, aby se cena za láhev tvrdého alkoholu zvýšila na 100 dolarů ze současných třech. Podle jeho slov je alkohol snadno dostupný každému, včetně dětí a mládeže.

Ruský zákon je na papíře tvrdý a stejně jako český nařizuje: alkoholické nápoje si mohou koupit jen osoby starší osmnácti let. Úředníci také zvýšili kontrolu prodejen, ve kterých se prodávají alkoholické nápoje a tabák. Nyní platí zákaz nočního prodeje a pivo bylo rovněž zařazeno mezi alkoholické nápoje.

Výrobci lihovin však kritizují Kadyrovův návrh. Dmitrij Dobrov, který má na starosti producenty s vínem a lihovinami, pochopitelně nesouhlasí. Řekl, že to připomíná pokus o zavedení tak zvaného suchého zákona, který proběhl již v carském Rusku v 19. století a nepřinesl žádné dlouhodobější „pozitivní změny“

“Proč opakovat stejnou chybu?” Řekl. „Takový krok by vedl ke zvýšení produkce ilegálních likérem.“

Poslední ruský vůdce, který se snažil bojovat proti alkoholismu, byl v polovině osmdesátých let Michail Gorbačov. Jeho propagace se nesla v myšlenkách, že rostoucí konzumace alkoholu již zasahuje ekonomiku Sovětského svazu a zdravotní systém. Kampaň však musela ustoupit pro prudký nárůst produkce tak zvaného „měsíčního svitu“ nebo „samogonu“ a také někteří lidé byli nuceni si zvyšovat náladu „legálním“ alkoholem z vody po holení.

Nově podle ministra zdravotnictví budou opilci v Rusku převáženi na policejní stanice nebo do nemocnic.

 

 


Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy