Share

Nedávno mi přišla do e-mailové schránky na nesčetněkrát přeposílaní důvěryhodná zpráva, která mne dostala.

Musím přiznat, že jsem na hoaxy zvyklá, a klepu si na čelo, když někdo „v dobré víře“, naivitě či blbosti přeposílá takové e-maily. Tento byl však opravdu vyvedený:

„Čerstvé mlíčko mňam,mňam – nejprv čti dole
Mléko v tetrapaku, které se nespotřebuje do konce trvanlivosti,prodejce vrátí zpracovateli.
Zpracovatel otevře obal, mléko opětovně převaří a opět  zabalí.
Mohou tak učinit max. 5 krát.
Zespodu krabice je pod  zalepeným záhybem 12345, kde jedno z čísel chybí .
Tato chybějící cifra udává, kolikrát už bylo mléko „recyklováno“.
Tj. 12 45
znamená, že bylo převařeno 3 krát Tak dobrou chuť.
Mrkli jsme na to a opravdu. Na krabicích plnotučného mléka, které bylo „v akci“ za 11,90 Kč, chybí v řadě č. 4.

******************************
Já jsem se také koukla a mě tam chybí 5 !!!!! Převařené mléko hold vydrží více!“

Ačkoliv e-mail v lehce upravené verzi koluje už od podzimu 2010, ke mně zbloudil až teprve teď. A to jsem si myslela, jak jsem „ostřílená“ v identifikaci hoaxů dříve, než je vůbec zadám do vyhledávače.

Co je to hoax?

Určitě to znáte. Přijde vám do schránky e-mail, že někdo má doma nádherná štěňátka, často bez papírů, ale jinak patřící k žádané a drahé rase. Jsou to třeba zlatí retrieveři nebo yorkšírští teriéři. Mail působí dost věrohodně; jsou v něm přiložené fotografie a telefonní číslo, kdo by si chtěl štěňata odebrat, jinak budou v krátké době – často přesně definované – utracené.

Nebo obdržíte daleko emotivnější email o trpícím dítěti, které potřebuje pomoc. Stačí, když přepošlete zprávu všem kamarádům a za každý otevřený e-mail připočte google nebo microsoft trpícímu dítěti pár centů, aby si tak mohlo ušetřit na operaci. A pak přicházejí různé otravné bláboly s náboženskou tematikou nebo řetězové maily štěstí, které jsme znali ještě v papírové formě ze základky – „pokud neodešleš tuhle zprávu sedmi lidem do sedmi dnů, stane se něco strašného“. Smyšlené petice nebo podvodné nabídky přivýdělku, snad nejčastěji pocházející z nigerijských zdrojů. A mnoho dalšího.

Nejednou mi přišel e-mail v angličtině, že jsem vyhrála ohromnou sumu peněz. Jestliže je chci dostat, pak musím – ouha – zaplatit nemalou částku snad kvůli clu či zdanění, a pak mi peníze budou odeslány na mou adresu. Kdyby podvodníci alespoň nabízeli nějaké uvěřitelné částky, ale kde se najednou objeví zčistajasna zpráva, že jakási mezinárodní loterijní společnost vyhrabala z miliardy jiných můj e-mail a nabízí mi 750 milionů dolarů?

Fakticky však za velmi nebezpečný je považovaný „pishing“, podvodné e-maily, které vypadají jako originální zprávy, rozesílané z nějaké konkrétní banky, působící na českém trhu. Před pár lety jsem nestačila mazat permanentní pishingová upozornění od České spořitelny, byť tam nemám vůbec účet.

Jsou tací mezi námi, kteří stále ještě stisknou slzu v oku a v naději, že činí dobrý skutek a pomůžou chudákům štěňátkům a postiženým dětem, rozesílají e-maily na všechny strany nebo obsahy rozvěšují na sociální sítě.

Nepomůžou tak nikomu. Buď se nic nestane a jen otravují své přátele, nebo může dojít i k poškození.

Hoax z angličtiny do českého překladu znamená „podvod, falešná zpráva, výmysl, žert, kanadský žertík…“ Někdo se chce pobavit, vymyslí si žertík, kterým „ta dobrá duše“ chce třeba varovat před šířením „nebezpečného viru“ a nebo informovat o naprosto „prověřených zprávách z důvěryhodných zdrojů“ a pak podle toho, jak se mu žertík povedl, zaseje semínko, které vede ke spamování mnoha schránek i po několik let.

Dobře a důvěryhodně vyvedený hoaxový email má šanci, že obletí celý svět a navštíví miliony uživatelů internetu. Může i po dlouhé době připlout zpátky do autorovy schránky od nějakého důvěřivého přítele, že má zaručenou zprávu.

Už jenom to, že zpráva příjemce nutí k dalšímu rozesílání, je samo o sobě dost podezřelé. Někdy se takhle můžeme dopustit šíření prachsprostých lží, které by mohli někomu nebo něco výrazně poškodit.

Může se jednat o pomluvu firmy, produktu, hanobení někoho na základě smyšlených svědectví, ale můžete přijít i o peníze, budete-li postupovat podle pokynů pishingových emailů.

Chce to být pořád ve střehu a myslet. Když už si nejste jisti a žertík vás dostal, jako mne výše uvedený s mlékem, jemuž jsem dlouhé tři minuty plně věřila, než mne něco vzadu nakoplo, abych si email prověřila, pak ho nechte rovněž zkontrolovat na internetu.

Jak se to dělá?

Zkopírujte část textu emailu a vložte do vyhledávače. Jestliže vám naběhne informace ze stránek o hoaxech, máte jasno.

Mělo by to pro vás být zřejmým vodítkem, abyste e-mail dál nerozšiřovali.

A co že na hoaxový pomlouvačný žertík odborníci? Dovoluji si zkopírovat data, nalezená na www.hoax.cz, abych tam přesně ochránila čest tetrapaku.

Informace naleznete také zde.

Vyjádření odborníka nebo zainteresované osoby ohledně „převařovaného“ mléka v tetrapaku
Stanovisko SVS ČR

Nedovedu si představit, že by se nějaké firmě vyplatilo stáhnout mléko z tržní sítě a „znovu pasterizovat“.

Navíc celé je to postaveno na hlavu. V tetrapaku není mléko pasterované, ale podrobené UHT ohřevu. To se zkrátka znovu tepelně ošetřit nedá.

Ostatně k tomu není nejmenší důvod. Mléko v krabici nemůže být kontaminováno, neb je dobře uzavřeno.Poté co tzv. projde nestane se mikrobiálně závadným, ale nastupují jiné procesy, které mléko znehodnotí…. K několikeré pasterizaci, jak je psáno v e-mailu,  tedy nevidím důvod…

Nikdo není schopen otvírat stovky kartonů s mlékem a znova vracet do oběhu. Když se takové krabicelikvidují, zpravidla se hodí do lisu, mléko se likviduje jako VŽP, krabice jako komunální odpad. Čísla zespodu krabice jsou čísla mající souvislost s obalem, nikoli s produktem; jsou na fólii předem, netisknou se na balící lince. Navíc nikdo nebude pasterovat znovu pár set litrů mléka. Ty stroje mají hodinový výkon v řádu desítek tisíc litrů. A kdyby ho přilil do syrového, proč by něco takového značil na krabici?
Je zřejmé, že pisatel, který navíc tvrdí něco o 190°C při pasteraci není patrně zcela při smyslech. Jednoznačně jde o unikátní kachnu.

Takže by to šlo říci podle předpisů následovně:

Podle zákona o potravinách se na potraviny, které z mikrobiologického hlediska snadno podléhají zkáze,uvedou slova „spotřebujte do“ a příslušné datum. Toto datum je datum ukončující dobu, po kterou si potravina podléhající rychlé zkáze, při dodržování skladovacích podmínek, zachovává své specifické vlastnosti a splňuje požadavky na zdravotní nezávadnost a po které nesmí být uváděna do oběhu.

Tedy po uplynutí data použitelnosti se potravina automaticky stává vedlejším živočišným produktem (odpadem, chcete-li) a nesmí být v žádném případě navrácena zpátky do potravinového řetězce (tedy uvedena na trh jako potravina a to ani po jejím přepracování).

Josef Duben,
tisk. mluvčí SVS ČR

Upřesnění, co znamenají chybějící čísla na obalech:

Krabičky se v plničce skládají a svařují z potištěného vícevrstvého materiálu těsně před plněním. Role je široká několik desítek centimetrů, takže vedle sebe je několik pásů s identickým potiskem. Jakmile se od sebe tyto pásy oddělí, nevědělo by se, z které části role byla daná krabička vyrobena. Proto je každý pás tímto způsobem identifikovatelný. Každý z designů (různé druhy obalů, jejich velikosti) se tiskne v různém počtu pásů – menší obaly (např. 250 ml krabičky) jich mohou mít až sedm.
Chybějící číslo pak označuje pás, na kterém se tisklo (např. pokud schází č. 4, znamená to, že se design tiskl ve 4. pásu). Takže když se na krabičce zjistí tisková chyba (vzniklá například vadou štočku), chyba v barvách a podobně, ví se, ze kterého pásu byla vyrobena a tiskárna může snadno zjednat nápravu.

Z výše uvedeného vyplývá, že v hoaxu popsaná recyklace je skutečně nehorázný výmysl a je až neuvěřitelné, že se tahle „kachna“ po roce opět objevila.
(Ale ony některé kachny jsou tažné, takže zřejmě proto, že :-)?)

MVDr. Jiří Hlaváček
Státní veterinární správa ČR
odbor veterinární hygieny a ekologie


Stanovisko společnosti Tetra Pak

Společnost Tetra Pak sděluje, že čísla na obalech obsahují informaci o obalu, nikoli o jeho náplni. Sekvence čísel 1234, 1234567 a jiná se užívá k identifikaci pásu,  ve kterém byl obal potištěn.  Touto informací společnost Tetra Pak reaguje na dotazy spotřebitelů, kteří se na základě internetových diskusí dotazují na význam těchto čísel. Uvedená čísla (viz obrazová příloha), nijak nesouvisí s produktem, jeho záruční dobou či podobnými spotřebitelskými údaji a slouží pouze pro účely zajištění technologické kvality obalu.

Hana Zmítková
tisková mluvčí
Tetra Pak Česká republika

Nejnovější příspěvky na webu:

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

16. Červen 2018

Famózní úspěch této knihy v zahraničí lze podle mě přičítat dvěma věcem: nádherně a jímavě, leč velmi překvapivě rozbalovaným charakterům postav. A potom příběhu, ve kterém si čtenář každého věku i založení najde to svoje. Od mystiky k akčnosti, od jemných linií příběhu, až po chvíle, kdy jednotlivé řádky zazní jako osudové volání do boje. Dívka, která upíjela měsíc je jednou z obětovaných holčiček, které se každoročně nechávají napospas v černém lese pro zlou čarodějnici. Ne, nikdo se neptá, co se s dětmi stane... Ale jedno je jisté. Z druhé strany lesa je už na cestě čarodějnice, obyčejně má nějakou tu ptačí podobu, aby se jí rychleji cestovalo,

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

16. Červen 2018

Odpočinek sladký jako nadýchaná šlehačka. Mozek odpočívá, duše se usmívá a od jemného vtipu a plné chuti vám radostí poskakuje každá buňka v těle. Jo, tak takové čtivo je vážně na jedničku. A Hans Rath to skutečně umí. Když Bůh praví, že si musíte promluvit, nedá se to odmítnout. Za prvé by to byla škoda, za druhé by to vůbec nešlo, protože vás ten člověk bude neustále pronásledovat. No jo, když jste psychoterapeut, tak je to první volba. Protože možná to je skutečně tak, Bůh šest dní tvořil lidstvo, sedmý den odpočíval a osmý vyhledal psychologa. A volba padla na Jakoba Jakobiho v Berlíně. Jednu