Share

Soud v Saúdské Arábii podle dnešního BBC odsoudil k deseti ranám bičem ženy za porušení zákazu řízení vozidel. V Saúdské Arábii nesmí ženy usednout za volant (Psali jsme o tom zde).

Proti této diskriminaci bojuje skupina Women2drive. Navzdory vládním restrikcím v posledních měsících desítky ženodvážně usedají na místo řidiče a v autech vyrážejí do ulic. Snaží se tak vyvinout neagresivní formou tlak na monarchii ke změně diskriminačního zákona.

Král Abdulláh je nakloněný reformám. Před pár dny veřejně oznámil, že ženy by měly mít možnost účastnit se voleb poprvé v historii země roce 2015.

Za dva dny po jeho zprávě přicházejí tresty pro další „zlobivé“ ženy-řidičky, které nerespektují zákazu.

Odvážná Aziza patří k mnoha dalším, které své „prohřešky“ zveřejňují na youtube.

Oznámení krále, Abdullah bin Abdul Aziz, že ženy mají teoretickou šanci získat stejná práva jako muži pro politickou participaci, je potenciálně nejvýznamnějším pokrokem v boji za práva žen v Saúdské Arábii. Navzdory svému významnému postu nemá však v Saúdské Arábii jediné slovo. Jeho slova mohou být ještě přehodnocena místním výkladem islámského práva.

Proti reformám se může postavit omezující výklad, který „s dobrými úmysly“, aby chránil ženu, ji diskriminuje v rámci opatrovnického systému, v němž ženy potřebují povolení od mužského příbuzného k účasti na veřejném životě.

Přesto královo prohlášení před šúrou, která je v Saúdské Arábii významným poradním orgánem, může být oslavováno jako historický milník, přinášející novou naději pro mnoho žen, ale i mužů.

Jeho veřejný projev byl přerušován mnoha ovacemi a postoji.

Ženyv Saúdské Arábii zažily významný krok ve své emancipaci v 60. letech, kdy jim bylo dovoleno studovat. Nyní mají opět možnost se trochu více přiblížit ženám ve světě.