Share

Osobní lékař Michaela Jacksona Conrad Murray (58) předstoupil dnes před los angeleský soud kvůli obvinění z neúmyslného zabití popové legendy.

Podle státního zástupce se jedná o „hrubou nedbalost“, když Murray dal Jacksonovi smrtelnou dávku sedativ propofol, jejichž následkem zpěvák zemřel v noci v červnu 2009.

Obhajoba tvrdí, že Jackson tu noc však sám požil značné množství drog, aby mohl usnout, a to bez Murrayova zásahu..

Pokud bude lékař usvědčen, mohl by být odsouzen ke čtyřem letům vězení a ztrátě lékařské licence.

V zahajovacím projevu, který proběhl dnes v úterý, řekl hlavní prokurátor David Walgren, že má důkazy, které ukazují, že „Conrad Murray opakovaně jednal v hrubé nedbalosti, opakovaně odpíral vhodnou péči pro svého pacienta, Michaela Jacksona“.

Soud si poslechl nahrávku hovoru Michaela Jacksona, ve které mluví o plánovaných koncertech a svém comebacku. Nelze tedy předkládat, že Michael Jackson plánoval svou smrt předávkováním.

Prokurátor potvrdil, že Jackson podle všech zřejmých důkazů neměl dostat žádný propofol a lékař si toho měl být vědom. Walgren řekl, že když podával Murray smrtící dávku, nevěnoval pozornost zpěvákovu zdravotnímu stavu.

Upozornil, že Michael Jackson plně věřil kompetenci a schopnostem doktora Conrada Murraye. Murray na svou obhajovu řekl, že jakmile uviděl Jacksona v bezvědomí, okamžitě kontaktoval tísňovou linku. Jeho bodyguard to však popřel a  řekl, že tak lékař učinil až po dvaceti minutách. Dr. Murray také vůbec nesdělil záchranářům a lékařům, ani na pohotovosti, že podal Jacksonovi propofol.

U soudu se sešlo na stovky fanoušků zemřelé hvězdy. Mnohé televize vysílájí celý proces online. Jacskonův choreograf Kenny Ortega byl připravený, že bude svědčit jako jeden z prvních svědků obžaloby. Chtěl jasně ukázat, jak se Jackson těšil na svůj comeback.

Předmětem jednání v žádném případě nemají být jakékoliv drogové nebo finanční problémy, které měl Michael Jackson někdy v minulosti. Proces se soustředí jen na poslední zpěvákovy hodiny. K procesu bude také přizváno mnoho svědků, včetně ostrahy, záchranářů a lékařů z pohotovosti.

Obžaloba také plánuje, že bude použit záznam rozhovoru s policií s Dr. Murrayem, který se uskutečnil dva dny po Jacksonově smrti, ve kterém doktor říká, že dal zpěvákovi propofol kvůli jeho nespavosti.

Propofol se obvykle podává intravenózně, často v průběhu operace. Stopové množství léku bylo nalezeno v Jacksonově žaludku.

Obhajoba předkládá teorii, že Jackson si sám dal smrtící dávku až po odchodu. doktora Conrada Murraye.

Trestní stíhání však zatím vede k prokázání viny Dr. Murraye, že se dopustil hrubé nedbalosti podáním příliš velkého množství drog, a to mimo nemocniční prostředí, bez jakéhokoliv záchranného zařízení v blízkém okolí.

Soudní proces by měl trvat několik týdnů.

Porota se skládá ze sedmi mužů a pět žen, jeden africký Američan, šest bílých a pět Latinoameričanů.