Share
Nebezpečné dětské pítko

Ministerstvo zdravotnictví vydalo označení nebezpečného výrobku pro dětský kombi hrníček značky Boček, při jehož výrobě byl použit bisfenol A.

Jedná se o organickou chemickou sloučeninu, která je pro lidský organismus škodlivá a směrnicí EU je zakázáno používat tento materiál při výrobě lahví pro děti do jednoho roku.

K tomuto zákazu došlo na základě negativních výsledků při pokusu na zvířatech, které byly vystaveny bisfenolu A. Zjistilo se, že během nitroděložního vývoje byl ovlivněn vývoj prsní tkáně plodu a zvýšeno riziko výskytu rakoviny prsu v pozdějším věku. U mužů způsobuje tato sloučenina úbytek spermií.

Traveldiscount.cz 4

V současné době se tato sloučenina také používá při výrobě PET lahví a vzniká tu tedy i otevřená diskuse o jeho omezení z důvodu zřejmých obav, že by zároveň mohla tato sloučenina podporovat vznik onemocnění srdce nebo cukrovky. Výsledky výzkumu, zveřejněné v časopise Human Reproduction,  ukazují, že mužští zaměstnanci továren vystavených vysokým koncentracím BPA měli čtyřikrát vyšší frekvenci problémů s erekcí a sedmkrát častěji problémy s ejakulací. Testy byly provedeny v americkém výzkumném ústavu Kaiser Foundation Research Instituce (2009). Respondenti byli zaměstnanci čtyř čínských továren. Zde by se dalo diskutovat o tom, jestli stejné zdravotní riziko a stupeň nebezpečnosti při samotné výrobě se nachází v továrnách i na jiném než čínském území. Nicméně stopy této látky se nacházejí v moči u 93 procent Američanů.

Bisfenol A se však neobjevuje jen při výrobě PET lahví, ale i v dalších odvětvích (při výrobě CD, DVD, ve stomatologii, stavebnictví, elektronice a tak dále).

Bisfenol se uvolňuje z plastů při zahřátí.

Je skutečně otázkou, zdali bychom neměli omezit používání nápojů v plastových lahvích. Jednak tím význačně napomůžeme zatížení životního prostředí a hlavně preventivně napomůžeme svému zdraví. Voda přece teče v každé domácnosti.

 

Tisková zpráva Ministerstva zdravotnictví:

Popis:  Jedná se o nádobu z průhledného plastu − polykarbonátu (na dně jsou vyražena písmena PC) se 4 dalšími nasazovatelnými díly. Jedním z těchto dílů je kroužek se silikonovou savičkou, po jehož nasazení získá výrobek funkci kojenecké láhve. Tělo láhve je zdobeno různobarevnými srdíčky a fialovými slůňaty. Na láhvi je uveden text: „Staráme se, aby Vaše dítě mělo to nejlepší…“ a značka výrobce BOČEK®. Láhev je pro lepší uchopení vybavena barevnými úchyty. Láhev je balena do barevně potištěného papírového kartonu s průhledným okénkem v jeho přední straně. Přední strana je bohatě zdobena kresbami, pouze v dolní části je uveden nápis BOČEK®. Nápisy BOČEK® a „Staráme se, aby Vaše dítě mělo to nejlepší…“ jsou uvedeny i na zadní straně obalu, poté následuje vícejazyčný popis výrobku, včetně popisu v českém jazyce. Text obsahuje název výrobku, návod k použití a čištění, upozornění a varování. Dále je uveden materiál těla výrobku (PC − polykarbonát) a jeho příslušenství. Na dně kartonu je opět značka BOČEK®, kód 3998628, čarový (EAN) kód, datum výroby a datum spotřeby, adresa výrobce, včetně telefonu, e-mailu a webu a symbol výrobku určeného pro styk s potravinami (kelímek a vidlička).

deallx_200_200_V1_zabava_static

Odůvodnění:   Výrobek je určen pro děti bez omezení věku a jednou z jeho funkcí je funkce kojenecké láhve. Výrobek tedy svým vybavením může být používán i pro kojence, tj. děti od narození do 12 měsíců věku. Pro toto použití však musí splňovat i požadavky stanovené legislativou na kojenecké láhve. Nebezpečnost výrobku při jeho použití jako kojenecké láhve spočívá v tom, že při výrobě této polykarbonátové láhve byl v rozporu s níže citovaným přímo použitelným nařízením Evropské unie použit bisfenol A (BPA). Polykarbonátové kojenecké láhve jsou hlavním zdrojem vystavení kojenců BPA. Některé účinky (biochemické změny v mozku, účinky ovlivňující imunitu a zvýšená náchylnost k nádorům prsu) související s BPA by mohly být významné z toxikologického hlediska.

Proto podle nařízení (EU) č. 321/2011, kterým se mění nařízení (EU) č. 10/2011 se s účinností od 1. 5. 2011 bisfenol A /2,2-bis(4-hydroxyfenyl)propan/ nesmí používat při výrobě polykarbonátových kojeneckých lahví. S účinností od 1. 6. 2011 se takové výrobky nesmějí uvádět na trh EU a dovážet do Unie. Výrobky, které nesplňují citované nařízení EU, nelze považovat za bezpečné.
deallx_728_90_V1_beauty_static

Detaily:

Dětský kombi hrníček a nápitka 200 ml zn. Boček®, EAN: 8590310986283, datum výroby: 08/2010, spotřebujte nejlépe do: 08/2020, Výrobce/Země původu: Boček CZ s.r.o., Vojtova 734, 664 34 Kuřim, Česká republika, IČ: 25529978, Distributor:  p.k.Solvent s.r.o., K Žižkovu 9/640, 190 00 Praha 9, IČ: 25069497, Prodejce: Marie Paroubková, Štědrá 5, 357 51 Kynšperk nad Ohří, IČ: 69929921, (odebráno v Drogerii TETA, Staroměstská 848, 357 35 Chodov)

Comments are closed.