Knihy

Recenze: Vasalisův paradox

Spread the love
Share

Tomáš Akvinský si v roce 1268 našel místo na pařížské Sorbonně a pokusil se o poslední tah. Stvořil Vasalise, člověka a dílo, ze kterého udělal symbol intelektuální svobody, jež hlásal. Po jeho smrti vzniklo „Bratrstvo svobody“, které pokračovalo ve Vasalisově učení. Nikdy nikdo však Vasalise neviděl a ani nečetl jeho knihy. Vše se přenášelo ústně a každý bezmezně věřil v génia jménem Vasalis. Po celá staletí se hledala jeho díla. Navzdory tomu, že měla být spálená.

Autor svůj velmi čtivý a napínavý román s kriminální zápletkou umístil do Paříže. Samotným podtitulem knihy je „Záhada středověkého mnicha a vražedné stíny dnešní Paříže“.

Hltáte stránky jednu za druhou, jste napnuti a nedočkaví, jak se vše bude vyvíjet. Před vámi se otevírá živý film.

Ačkoliv většina řeckých písmen se začínala jasně objevovat, Vasalisův palimpsest stále zůstával v hlubinách pergamenu. Listy ale už byly téměř všechny čitelné. Valentina si náhodou vybrala několik kousků textů a snažila se je rozluštit. Sice její znalost staročeštiny nebyla nijak dobrá, ale s jistotou dokázala říci, že se jedná o knihu modliteb. Vytiskla každou stránku a na jiný list přepsala první řádek každé modlitby. … Najednou její pohled upoutaly dvě malé tmavé skvrny v levém horním rohu. Ještě více fotografii zvětšila a upravila, dokud skvrny nebyly naprosto zřetelné. Valentina se poprvé toho dne usmála. Běžela k posteli,položila Grimbergovi ruku na rameno a jemně s ním zatřásla. (136/137)

Mezi sběrateli obrazů a umění vládne velká rivalita. Na trhu je značné množství kradených originálních děl, která trh destabilizují, a proto se FBI obrací na nadaci Eliase Sterna.

Aby pomohla odhalit a usvědčit pachatele, posílá svého agenta Sorela. Cíl je zřejmý: zlikvidovat nekalé obchody. K tomu nepřímo pomůže bádání profesora Alberta Cadase, jehož pracovní výsledky jsou rovněž ukradeny a dostanou se tak na černý trh.

Albert Cadas, profesor na Katedře středověké historie na Sorbonně, byl posedlý bádáním po Vasalisově životě. Věřil v něho a nepochyboval o tom, že se alespoň jeden exemplář géniových spisů dochoval. Více jak třicet let hledal ve starých knihách jakékoliv stopy po Vasalisovi. Ke svému bádání přizval i mladého budoucího doktoranda. Cítil, že cíl je nadosah ruky. Našel palimpsest, velmi vzácnou listinu. Snad úvodní stranu díla od opěvovaného autora Vasalise.

Tolik se upnul ke své práci, třicet let života nevěnoval ničemu jinému – a pak, jednoho dne byl jeho trezor s veškerou akademickou činností vykraden. Profesor situaci vnitřně nezvládl a spáchal sebevraždu skokem z okna. Na univerzitě jeho smrt postupně přešla v zapomnění; mluvilo se jen o zkratu z vyčerpání.

Co dál? Bude mít FBI šanci zničit černý trh? Prokáže se věrohodnost staré listiny?

Nebudeme prozrazovat všechno. Na scénu přichází mladá nadějná restaurátorka, která za podivných okolností přichází o práci v Louvre. Nicméně se jí dostane do ruky značně poškozená ohořelá kniha. Prý snad od samotného Vasalise. Navzdory slibu mlčenlivosti svěří své tajemství příteli. A jako v běžném životě – věta: „tohle nikomu neříkej“ – je zcela bezcenná. Přítel vše zveřejní na internetu. Otevře tím tak „dveře“ dalšímu sběrateli obrazů, který musí mít to, co jiní nemají. Jedná se o nenasytného cynického spekulanta (a vraha), který se však nevědomky dostává do pasti, směřující k jeho diskreditaci a pozdějšímu konci.

Neuvěřitelné avšak realisticky popsané zápletky, taktické manévry jako na šachovnici, výborně vykreslené postavy a prostředí, to je Vasalisův paradox, kniha, od kterého se neodtrhnete, dokud ji nedočtete do konce.

Knihu můžete zakoupit v nakladatelství METAFORA

RAPHAËL CARDETTI, VASALISŮV PARADOX, nakladatelství METAFORA, Praha 2011.

Autorka recenze: KJARA

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy