Share

Jsou hvězdy, které nestárnou. Zejména proto, že jim nebylo dovoleno zestárnout. Stěží se dá uvěřit, že by Freddie Mercury 5. září oslavil 65 narozeniny. Kdo by si dovedl představit Boha, že by mohl být dědečkem a někdy i starcem. Leda tak v pohádkách.

Ale takovým by Freddie stejně nikdy nemohl být – klidný, posedavý děd s bílým plnovousem… Eh, vidím, jak se usmíváte.

Freddie byl živel a stěží najdete něco nového, co by se o něm dalo napsat: vyšlo o něm spousta článků, knih, zasáhl i wikipedii. Freddie je nevymazatelný a nenahraditelný.

Jeho život byl divoký a nezkrotný – znám hodně lidí ve znamení panny, co se brání všem otěžím a chtějí létat.

Tohle vše přece víte – že jeho pravé jméno je Farrokh Bulsara, který se narodil v Stone Town na východě v Zanzibaru, že jeho rodiče jsou původem indičtí Pársové, že jeho první kapela byla The Hectics, jejímž členem byl ještě v Bombaji na internátní škole. Že přezdívku Freddie získal už v Bombaji. Že od roku 1964 žil v Británii, studoval umění v Londýně, po pětiletém pobytu se seznámil s Brianem Mayem a Rogerem Tailorem, ze kterého měl být původně zubař. Po určitých šlamastikách se Freddie přidal k jejich upadající kapele Smile, která za jeho přičinění změnila název na Queen. Jejich druhé LP se v březnu 1974 stalo pátým nejprodávanějším albem v Británii a další už se umístilo na druhém místě.


Vrcholem byla Bohemian Rhapshody z listopadu 1975, ve které slyšíme 180 hlasů, i když se jedná o technické nahrávání a překrývání sborového zpěvu.

Když skupina hrála tuto píseň na koncertě, jako jedinou ji z větší části pouštěla z playbacku. Interpreti opustili pódium, protože odmítali simulovat. Vždycky totiž hráli na živo, ale studiově vytvořená nahrávka nešla přehrát tak, aby splňovala požadovaný efekt.

 

Všechno tohle znáte, i další hity Queenů a Freddieho prohřešky a slabůstky a genialitu. Že si připadal absolutně krásným, „až na ty zuby,“ přiznával.

Tak si na něj jen zavzpomínejme jako na někoho, kdo se nerodí každý den a na koho se nedá zapomenout.

Na jeho kočku Delilah. Barcelonu. Show must go on. A mnoho dalších.


Comments are closed.