Share
Krásná princezna Marie-José se odhalila před Benitem Mussolini

Krásná princezna Marie-José se odhalila před Benitem Mussolini

Dnešní Guardian přínáší zprávu o milostném vztahu Benita Mussolini s ženou, která měla být poslední italskou královnou, Marií-José Belgickou.

Mussoliniho manželka, Claretta Petacci, toto uvedla ve svém deníku. Podle jejího zápisu v roce 1937 princezna a manželka dědice trůnu se pokusila diktátora svést v přímořském letovisku nedaleko Říma.

Jedna věc jsou zápisy v deníku. To na první pohled ještě může znamenat jen žárlivé manželčino podezření s mnoha pochybnostmi o faktické skutečnosti. Nicméně ve středu se objevil nový důkaz.

V dopise, který byl přetištěn v týdeníku Oggi, Mussoliniho syn Romano cituje svou matku, jak říká, že tam bylo „krátké období intimního romantického vztahu mezi otcem a princeznou z Piedmontu.“

Dcera belgického krále Alberta I., Marie-José se narodila v roce 1906. Už v jejich dětských letech bylo rozhodnuto, že vstoupí do italské královské rodiny a v roce 1930 si vzala Umberta Savoye, jediného syna krále Viktora Emanuela.

Manželství nebylo však šťastné a krásná princezna přestala se svým manželem žít poté, co byla italská monarchie zrušena v referendu v roce 1946. Po většinu svého života žila ve Švýcarsku, kde zemřela v roce 2001.

Na rozdíl od rodiny, do níž náležel Umbert Savoy, Marie-José fašismu nebyla nijak nakloněna a během druhé světové války se neúspěšně pokusila zprostředkovat mírovou dohodu se Spojenými státy.

Byť jí krutosti války a systému nešly k srdci, u srdce jí zůstal jejich vůdce, Benito Mussolini. Obecně je známo, že italský diktátor byl až chorobně promiskuitní. Podle Guardianu byl natolik náruživý, že musel mít ve své kanceláři v Palazzo Venezia denně minimálně jeden sex s nějakou ženou po čtrnáct let až do pádu jeho režimu.

Podle deníků paní Petacci se sám manžel Mussolini pochlubil, že se ho princezna pokusila svést na Castelporziano, v pobřežní oblasti na jihu od Říma. V deníku bylo, jak píše, co jí Mussolini řekl: „Marie-José přišla a řekla: Smím?“ Potom malým pohybem její šaty spadly a ona byla téměř nahá.“ Ale prý se Mussolinimu princezna nezamlouvala, byla podle jeho slov „odporná“ a neudělala „na mě vůbec žádný dojem“.

Jný závěr však vyplývá z dopisu, napsaného nejmladším Mussoliniho synem v roce 1971, adresovaný Antoniovi Terzi, bývalému zástupci šéfredaktora deníku Corriere della Sera.

Italský premiér Benito Mussolini

Italský premiér Benito Mussolini

Tam si můžeme přečíst: „V dobré víře mohu potvrdit, že romantické a politické vztahy mezi Marie-José a mým otcem byly často doma probírány a mohu vám čestně říci, že moje matka (i když pochopitelně s výhradami) byla vždy velmi otevřená: bylo tu krátké období intimního romantického vztahu mezi otcem a tehdejší princeznou Piedmont, který byl pak (jak) se domnívám, přerušen z podnětu mého otce. “

Ve středeční zprávě je uvedeno v Oggi, že dopis se nalézal mezi novinami jeho syna a že vdova po Romano Mussolini ho považuje za autentický dokument.

Po válce zdiskreditovaný král Victor Emmanuel za svou podporu fašistického diktátora abdikoval v květnu 1946 ve prospěch Umberta. Umberto vládl pouze 34 dní a získal tak přezdívku „Květnový král.“

 

Foto: wikipedia