zdraví

Vědci mají účinný lék proti rakovině prsu

Spread the love
Share
Peter Paul Rubens, Tři grácie, uvádí wikipedie jako příklad rakoviny prsu v umění
Peter Paul Rubens, Tři Grácie, uvádí wikipedie jako příklad rakoviny prsu v umění. Viz Grácie zcela vpravo.

Jak funguje buňka rakoviny prsu? Je to velmi nenasytná hladová buňka, která potřebuje pravidelnou dodávku „potravy“. Možná však existuje snesitelnější způsob léčby pro pacienta než ozařování. Vědci uvažují o tom, že právě cílené vyhladovění rakovinných buněk povede k jejich zabití, a tím pádem k vyléčení pacienta.

Výzkumníci z Gruzie tvrdí, že tento způsob vyhladovění nádorových buněk může poskytnout nové možnosti pro pacienty, zejména pro ty, kde standardní léčba tamoxifenem selhává.

Vědci vystavili buňku dvěma typům pokusů, v Petriho misce nebo vpravené do myší. Jakmile se buňky vystavily účinkům léku, které blokují přepravu „potravin“ do rakovinné buňky, rakovinové bujení přestalo a buňka umřela.

“Je to v podstatě vyhladovění rakovinné buňky,” řekl Dr. Vadivel Ganapathy, předseda oddělení pro biochemii a molekulární biologii v GHSU (Georgia Health Sciences University). Ganapathy je odpovědným autorem této studie, publikované v Journal of Biological Chemistry.

Transportér, který vyživuje buňku, může nést 18 z 20 známých aminokyselin. Je to palivo pro buňky, které potřebuje v nějaké kombinaci k životu.

Aminokyseliny umožňují buňkám vytvářet bílkoviny, které potřebují k funkci a přežití. Buněčný typ určuje, jaké jsou potřeba aminokyseliny a jak je doručit. Karcinom prsu roste rychle a potřebuje téměř každou aminokyselinu, tak musí co nejlépe zatížit transportér, aby dopravil co nejvíce aminokyselin.

Označení SLC6A14 je pro pouhý transportér, který je známý tím, že dodává všech deset základních aminokyselin. Základních proto, že tělo nemůže bez nich fungovat, pokud nejsou dopraveny z potravy prostřednictvím krevního oběhu. Transportér rovněž sveze osm neesenciálních aminokyselin.

A je to rychlá jízda. Transportér má hned tři zdroje energie namísto obvyklého množství jednoho nebo dva.

Je zajímavé, že SLC6A14 pracuje na nízké úrovni v téměř celém těle.

„Existují specializované funkce tohoto dopravního systému, které by mohly využívat všechny buňky ve svůj prospěch, ale nezdá se, že to dělají,“ řekl Ganapathy. Ve skutečnosti byla jejich akce zaznamenána jen na úrovni tkání.

Na první pohled se to může jevit jako ztráta pro zdravé buňky, ale ve skutečnosti jde o silný efektivní boj s rakovinou, které mohou využít léky, blokující SLC6A14 tím, že se konkrétněji zaměřují na cíl.

„Jelikož normální buňky nejsou závislé na transportéru, vy můžete užívat lék, který je selektivně blokuje, aby zacílil na rakovinové buňky,“ dodal Ganapathy..

Sloučenina, která se používá je alfa-methyl-DL-tryptofan, kterou již po krátkou dobu užívají i lidé.

Zatím byly zaznamenány pozitivní výsledky, vedené přímo od estrogenního receptoru pozitivní buňky rakoviny prsu nebo na myších, které lék požily s vodou. Rychlý růst rakovinných buněk se hned zastavil a rakovinné buňky zemřely. Další studie ukázaly,  že alfa-methyl-DL-tryptofan má nejspíš vliv jen na buňky, které používají dopravce SLC6A14. Dokonce jiný typ receptoru rakoviny prsu nebyl ovlivněn.

Tento výzkum byl podporován National Institutes of Health.

 

Chirurgické zákroky při rakovině prsu v 18. století
Chirurgické zákroky při rakovině prsu v 18. století (wikipedie)

 

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy