Glosy

Cvičení 15 minut denně nám přidá 3 roky života

Spread the love
Share

Každodenní cvičení po dobu pouhých 15 minut nám může přidat tři roky života.

To potvrzuje studie, provedená vědci v Tchaj-wanu. Tato studie se zaměřovala na rizika spojená s fyzickou neaktivitou. Zúčastnilo se jich více než 400 000 lidí, kteří vykonávali po dobu 90 minut týdně fyzickou aktivitu. Výsledkem bylo snížení pravděpodobnosti úmrtí v následujících osmi letech o 14 %.  Každých dalších 15 minut cvičení snižuje  riziko o další 4 procenta, uvádí Světová zdravotnická organizace. A doporučuje, aby lidé ve věku od 18 do 64 roků cvičili alespoň 150 minut týdně.

V současné době, kdy lidé hodně „leniví“ doma u televizních obrazovek, je pro mnohé dosažení byť tak nízké hladiny značně vzdálené. Méně jak 1/3 Američanů splňuje výše stanovené požadavky a méně jak 1/5 východoasijské populace Číny, Japonska a Tchaj-wanu. I malé množství cvičení může snížit individuální riziko úmrtí a nemocí a tudíž i zdravotní náklady každého státu.

Anil Nigam a Martin Juneau, výzkumníci v Montreal Heart Instituce v úvodníku doprovodné studie napsali: „Tato rada je velmi jednoduchá a pravděpodobně snadno dosažitelná. Obě (skupiny), vlády a zdravotníci, mají klíčové role, aby zajistili rozšíření dobré zprávy a přesvědčili lidi, že je důležité, aby byli alespoň minimálně aktivní.“

Vědci pod vedením Chi Pang Wena z tchajwanského ústavu studovali 416 175 zdravých dobrovolníků ve věku nad dvacet let a starší, kteří se podíleli v tomto lékařském programu v Taipei v letech 1996 až 2008. Účastníci byli zařazeni do jedné z pěti kategorií cvičení, od “aktivní” až “velmi vysoce aktivní“.

Více než polovina všech účastníků byla klasifikována jako “neaktivní” a dalších 22 procent s malou aktivitou. Aktivní skupina ve srovnání se skupinou s nízkou úrovní aktivity měla o 14 procent nižší riziko úmrtí v průběhu studie. Třicetiletí si rovněž prodloužili svůj život – muži o 2,6 let a ženy o 3,1 roku.

Maximální snížení úmrtnosti bylo 40 procent pro sportovně nejaktivnější jedince.

Při žádné nebo velmi nízké aktivitě jsme ohrožení onemocněním srdce, cukrovkou a rakovinou.

„Toto malé množství fyzické aktivity může hrát klíčovou roli v globální válce proti nepřenosným nemocem, snižovat náklady na zdravotní péči a zdravotní nerovnoprávnosti,“ uvádí Wenova studie.

foto legální fotografie z fotobanky www.pixmac.cz

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy