Glosy

Na chytré telefony útočí stále více hackerů

Spread the love
Share
Google Android
ilustrační obrázek

Las Vegas – Minulý týden bezpečnostní technici odhalili další druh škodlivého softwaru, zaměřený na chytré telefony se systémem Google Android.

superrodina-zpravodajství a kultura

Aplikace nezaznamenává jen informace o příchozích a odchozích hovorech, ale také záznamy těchto hovorů.

Na vir se však přišlo  až měsíc poté, co vědci objevili bezpečnostní díru v Apple iPhone. Podnětem bylo upozornění německé vlády.

Bezpečnostní experti potvrzují, že útoky na smartphony rostou velmi rychle a útočníci jsou stále chytřejší a o krok napřed.

Škodlivým softwarem jsou počítače infikovány už celá desetiletí. Nyní nejsou v bezpečí ani chytré telefony. O to horší to je, že telefony máme stále při sobě a staly se nutnou součástí života.

Podle údajů společnosti Nielsen asi 38% dospělých Američanů v dnešní době vlastní iPhone, BlackBerry a další mobily, ve kterých běží Android, Windows nebo operační systém WebOS. Nárůst je obrovský. V roce 2007 vlastnilo chytré telefony jen 6 % Američanů.

Chytré telefony  umožňující lidem organizovat svůj život za pomoci digitální technologie.

Tisíce útoků za den

Dnes už neslouží telefon jen k volání a psaní SMS, jsou to vlastně chytré peněženky, obsahují naše emaily, fotoalba a další citlivá data. Hodně lidí platí mnohé služby přímo přes telefon, tím se stávají mobilní telefony lákadlem pro finanční útoky. Nejhorší software způsobují, že telefon platí hromadu nežádoucích poplatků za služby, zaznamenává hovory, textové zprávy a zachycuje dokonce i výpis e-mailů, fotografií a další soukromý obsah přímo na svůj server.

Nechráněné telefony se stávají rájem a lukrativním byznysem pro aktivní hackery.

Každý den jsou zaznamenány tisíce pokusů útoků na mobilní telefony. V lednu bylo zaznamenáno denně „jen“ několik set infekčních útoků. Počet odhalení se sice zdvojnásobuje za každých pár měsíců, ale celý problém to nevyřeší. Už bylo zasaženo asi až 1 milion lidí mobilním malware do první poloviny roku 2011.

Google odstranil asi 100 škodlivých aplikací z obchodu App Android Market. Jedna obzvláště škodlivá aplikace byla stažena více než 260 000 krát, než se jí podařilo zcela odstranit.. Android je na světě nejpopulárnějším operačním software pro chytré telefony, které vlastní  více než 135 milionů uživatelů po celém světě.

Společnost Symantec Corp., největší světový výrobce bezpečnostního software, v loňském roce identifikovala jen pět příkladů malware pro Android. Od počátku letošního roku už 19.  Může se to zdát málo oproti stovkám tisíců útoků na počítače, ale je to také jen otázka času, kdy zločinci tato děsivá čísla doženou.

A zločince pochopitelně lákají peníze. Tam, kde jsou peníze, je vyšší pravděpodobnost, že toho někdo zneužije. A protože stále více lidí využívá své telefony k placení a tyto funkce se lavinovitě šíří světem pro svou popularitu, roste i nebezpečí stále častějších útoků.

Velké problémy má iPhone, jehož pověst bezpečného produktu letos už dvakrát selhala. Bylo zjištěno, že iPhone ukládá data po dobu jednoho roku nebo i déle v nezašifrované podobě, což je přímo sladký lep pro hackery.

IPhone na sebe přitahuje velkou pozornost, protože sám vymyslel a přišel se smartphone v roce 2007. A Apple nemá ani licenci k software od jiných výrobců telefonů.

Google dává Android na telefony zdarma. Z toho důvodu pochopitelně zájem o tyto telefony roste rychleji. A tak se stal Google Android Market klíčovým místem pro útoky hackerů.

Škodlivé aplikace jsou často maskované jako legitimní. Mohou být maskované pod hrami, kalkulačkami nebo pornografickými fotografiemi či videofilmy. Mohou se objevit v reklamních odkazech v jiných aplikacích. Google ani nepopírá, že musel stáhnout asi sto aplikací z trhu.

Jedním z posledních škodlivých aplikací, kde se oběť tajně upsala škodlivé službě, bylo zasílání kvízů přes textové zprávy.

Na malých obrazovkách většinou uživatel ztěžka vidí celou internetovou adresu stránky, kterou navštěvuje. Je také důležité být v opatrnosti, pokud se týká zadávání hesel. Útočníci často s velikou přesností kopírují bezpečné stránky a lidé pak vlastně důvěřivě zadávají svá důležitá data.

Zájem po chytrých telefonech roste. Předpokládá se, že letos bude dodáno na 472 milionů chytrých telefonů ve srovnání s 362 miliony počítačů.

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Transformers 3: Dark of the Moon překročil miliardů v ziscích!
Captain America: První Avenger – dnes startuje v českých kinech – 4. 8. 2011
Co takhle líbat se přes internet?
Očkování proti planým neštovicím zabrání doživotním jizvám
Kde všude kolem nás je jedovatá rtuť?
Kovbojové nebo Šmoulové? Kdo má větší šanci?
Máte strach pomoci zraněnému?
Amy Winehouse hrála na bicí a zpívala až do rána.
George W. Bush natočil s National Geographic dokument o 11. září
Vychovávají počítačové hry masové vrahy?
Nejodvážněší psi světa
Íránské herečky propuštěny na kauci
Jsou evropští nacionalisté víc nebezpeční než islamističtí teroristé?
Matka Amy Winehouse: „Byla to jen otázka času…“
Amy Winehouse – její peklo na Zemi
Nápravné znásilňování lesbiček v Africe, utrpení a smrt
Iránská herečka, která vystoupila ve filmu bez šátku, je držena na neznámém místě
Malá dívka s dospělým hlasem strčí mnohé hvězdy do kapsy
Má Charlie Sheen naději rozbít svou pověst ztroskotance?
Porovnali jsme za vás: Dinopark Plzeň a Dinopark Vyškov
Medvědi se chladí ledem
Maggie oslavila padesátiny

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy