Share

Dobrodružná cesta po zasněžené Arktidě se nevyplatila jedněm mladým lidem z Velké Británie. Jejich kontakt s ledním medvědem bohužel dopadl značně tragicky. Lední medvěd zabil teenagera a čtyři další byli zraněni.

superrodina-zpravodajství a kultura

Tito lidé se nevydali do chladných krajin na vlastní pěst. Jedná se o oficiální expedici BSES, která podporuje mladé lidi, evidované v Královské zeměpisné společnosti v Londýně.

Mladíci se utábořili ve stanech na odlehlém norském ostrově, náležejícího do arktické oblasti.

Horation Chapple, sedmnáctiletý dobrodruh, podlehl zraněním v pátek ráno po té, co na něj medvěd zaútočil na ledovci Von Ponstbreen na ostrově Špicberky (Spitsbergen) ve stejnojmenném souostroví.

Jeden ze členů skupiny vytáhl zbraň a rozlíceného medvěda zastřelil.

Zranění byli vrtulníkem převezeni do nemocnice v hlavním městě Longyearbyen, vzdálené od nich asi 30 kilometrů. Záchrannou službu si zavolali satelitním telefonem. Pro vážnost zranění byli znovu převezeni letecky do Fakultní nemocnice v Tromso v severním Norsku. Dva z nich jsou stále v kritickém stavu.

Medvěd vlezl do stanu, kde byl Patrick Flinders (16) se svými přáteli. Popadl Scotta Smithe (17) a zabil ho. Podle výpovědi jednoho ze zúčastněných neznají konkrétní důvod, proč lední medvěd, vstoupivší do stanu, hned reagoval zběsile na právě tohoto mladíka.

Také podle svědka se vrhl na Patrickovu hlavu a ruku, ale chlapec mohl pak sám vylézt ze stanu. Členové expedice se pokusili aktivovat systém záblesku, jímž odhánějí medvědy, ale nepodařilo se ho spustit. Proto vůdce jednoho týmu vytáhl zbraň a střílel po medvědovi. V tu chvíli mu už muselo být jasné, že jeho kamarád je mrtev.

Edward Watson, předseda BSES, řekl: „Horatio byl skvělý mladý muž, který chtěl jít po škole na medicínu. Podle všeho se mohl stát vynikajícím lékařem. My a norské úřady v současné době zjišťujeme veškeré okolnosti  jeho tragické smrti a neoddechneme si, dokud to celé neprobereme s rodinou.“

Celá expedice byla založena na několika ekologických tématech, poznání a konfrontace s divokým prostředím, důvěra v přírodu, klimatické otázky apod. Dokud nepřišel smrtící útok, byl pohled na lední medvědy podle členů posádky „vzrušující“.

Své vzrušující vyčkávání na ledových krách, až uvidí ledního medvěda bylo popsáno i na internetových stránkách BSES.

Expedice začala 23. července a konec byl plánovaný na 28. srpna. Už začátkem roku guvernér Svalbard vydal varování, že několik ledních medvědů bylo vidět v blízkosti Longyearbyenu. Je to právě slábnoucí led na mořské hladině, který nutí medvědy stahovat se víc do vnitrozemí. Tam sice tuleně neuloví, ale pouští se zde do jiných úlovků.

Místní vypráví, jak před lety napadl lední medvěd jednoho muže, který bydlel ve srubu. Ten však boj s šelmou vyhrál ve svůj prospěch. Ubránil se sekerou. Počty útoků v posledních letech vzrostly. Podle Liv Rose Flygel (55) loni v létě napadl lední medvěd jednoho muže, rovněž dalšího turistu z Rakouska a jednu dívku.

Lidé si vůbec neuvědomují, jak jsou medvědi nebezpeční. Jsou to dravé šelmy, které žene hlad. Není-li jídlo, poblíž může být jiná vhodná kořist.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Transformers 3: Dark of the Moon překročil miliardů v ziscích!
Captain America: První Avenger – dnes startuje v českých kinech – 4. 8. 2011
Co takhle líbat se přes internet?
Očkování proti planým neštovicím zabrání doživotním jizvám
Kde všude kolem nás je jedovatá rtuť?
Kovbojové nebo Šmoulové? Kdo má větší šanci?
Máte strach pomoci zraněnému?
Amy Winehouse hrála na bicí a zpívala až do rána.
George W. Bush natočil s National Geographic dokument o 11. září
Vychovávají počítačové hry masové vrahy?
Nejodvážněší psi světa
Íránské herečky propuštěny na kauci
Jsou evropští nacionalisté víc nebezpeční než islamističtí teroristé?
Matka Amy Winehouse: „Byla to jen otázka času…“
Amy Winehouse – její peklo na Zemi
Nápravné znásilňování lesbiček v Africe, utrpení a smrt
Iránská herečka, která vystoupila ve filmu bez šátku, je držena na neznámém místě
Malá dívka s dospělým hlasem strčí mnohé hvězdy do kapsy
Má Charlie Sheen naději rozbít svou pověst ztroskotance?
Porovnali jsme za vás: Dinopark Plzeň a Dinopark Vyškov
Medvědi se chladí ledem
Maggie oslavila padesátiny

dovolená Francie