Share

 

Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku

 

Facebook se zase pochlapil s novou volbou. Členem sociální sítě se tak nevědomky stává i nenarozené dítě.

superrodina-zpravodajství a kultura

Mluvčí sociální sítě řekl: „Vyvíjíme nové prvky, částečně tak, jak vidíme, že lidé službu používají. Roky lidé používali Facebook, aby sdíleli radostné zprávy o očekávaném dítěti a před pár měsíci jsme začali testovat rysy designu, který by tento proces zjednodušil .. “

Nové nastavení dovoluje rodičům, aby přidali očekávaný termín narození dítěte a jeho jméno.

Hlavním důvodem prý bylo, aby se zabránilo některým lidem vytvářet „fiktivní“ profil pro nenarozené dítě. Pravidla Facebooku říkají, že uživateli musí být nejméně 13 roků. Všichni víme, jak se tato pravidla porušují. Ale také, jak mnozí lidé chtějí mít ve svém profilu propojující ikonku se svými členy rodiny. Chtějí prostě, aby na první pohled bylo zřejmé, kolik mají dětí a jak se jmenují.

Osobně jsem vždycky doslova v úžasu, když vidím zástupy teenagerů, kteří – nejspíš v nějakém moderním duchu – si své jednotlivé přátele zadávají jako „manžele, sourozence a matky“. A tak není ani výjimkou, že 17 letá dívka má osm bratrů, tři sestry, 20letou matku apod.

Začátkem roku Facebook rozšířil možnosti volby pro vztahy. Facebook tak rozeznává více vztahů než zákon. Můžete být zadaný(á), nezadaný (á), zasnoubený, v manželství, ve složitém vztahu, ve volném vztahu, ovdovělý (á), žijící odděleně a rozvedený (á).

A v rodině je přidáno „čekáme děťátko“.

Říkáte si – proč tolik nabídek. Využije to vůbec někdo?

Tuhle otázku si samozřejmě lidé, co se podílejí na službě Facebook, nebudou pokládat. Vědí, co lidé chtějí. A mají pravdu. Někteří lidé si změní svůj vztah v nastavení profilu proto, aby donekonečna nemuseli všem kolem vysvětlovat – „a jak že to ty teď máš?“. Jiní na detailech doslova bazírují.

Někteří uživatelé mají na tisíce „přátel“ a více, z mobilu píší každých pár desítek minut, a někdy častěji, co se kolem nich mihne, jak se cítí, a hned po každé své schůzce s přítelem analyzují, v jakém stavu ten jejich vztah je. Je to komplikovaná zaspamovaná zeď. A člověk si musí položit otázku – Jaký život by měl tento uživatel bez Facebooku?

Některé změny stavů hned také vyvolávají další zbytečné kolize. To, co vy vnímáte za jistou skutečnost a zveřejníte pro ostatní, vidí i ten druhý partner, který třeba vůbec nechápe, že jste „ve složitém vztahu“.

Daily Telegraph například uvádí, jak švagrová Tonyho Blaira uvedla na svém profilu ve Facebooku, že není vdaná, ale svobodná. Ačkoliv později uznala, že to bylo unáhlené rozhodnutí, stejně její akce na sociální síti způsobila domácí prudkou hádku a smlsnul si na tom samozřejmě i tisk.

Uvádět očekávané dítě je také dobré až trochu později. Neklikejte hned, jak vám vyjde těhotenský test. Některé zvraty bývají někdy nepříjemné. Myslím, že přinejmenším do půlky druhého trimestru to počká.

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Transformers 3: Dark of the Moon překročil miliardů v ziscích!
Captain America: První Avenger – dnes startuje v českých kinech – 4. 8. 2011
Co takhle líbat se přes internet?
Očkování proti planým neštovicím zabrání doživotním jizvám
Kde všude kolem nás je jedovatá rtuť?
Kovbojové nebo Šmoulové? Kdo má větší šanci?
Máte strach pomoci zraněnému?
Amy Winehouse hrála na bicí a zpívala až do rána.
George W. Bush natočil s National Geographic dokument o 11. září
Vychovávají počítačové hry masové vrahy?
Nejodvážněší psi světa
Íránské herečky propuštěny na kauci
Jsou evropští nacionalisté víc nebezpeční než islamističtí teroristé?
Matka Amy Winehouse: „Byla to jen otázka času…“
Amy Winehouse – její peklo na Zemi
Nápravné znásilňování lesbiček v Africe, utrpení a smrt
Iránská herečka, která vystoupila ve filmu bez šátku, je držena na neznámém místě
Malá dívka s dospělým hlasem strčí mnohé hvězdy do kapsy
Má Charlie Sheen naději rozbít svou pověst ztroskotance?
Porovnali jsme za vás: Dinopark Plzeň a Dinopark Vyškov
Medvědi se chladí ledem
Maggie oslavila padesátiny