Share

 

 

Vyslyšení utrpení některých žen, které jsou napadány kvůli své sexuální orientaci, nabylo mezinárodního ohlasu a jasné podpory Organizace spojených národů.

superrodina-zpravodajství a kultura

Před nedávnem jsme psali o krutých zkušenostech či tragických koncích mnoha afrických žen, které byly a jsou pro svou sexuální orientaci napadány, tlučeny, znásilňovány a vražděny.

Hrůza a strach a celoživotní utajování vlastní orientace, to je běžný život lesbické ženy v Africe, ale i v jiných částech světa.

Amnesty International přišel se zprávou, že Organizace spojených národů schválila rezoluci týkající se porušování lidských práv na základě sexuální orientace a genderové identity.

„Rezoluce byla předložena společně Jihoafrickou republikou, Brazílií a podporovaná celkem 39 zeměmi z celého světa, byla přijata poměrem 23 hlasů proti 19ti. 3 členové se zdrželi hlasování. Jihoafrická republika se při prezentaci rezoluce před Radou odkázala přímo na Všeobecnou deklaraci lidských práv (VDLP), konkrétně na princip, že „každý člověk má mít stejná práva bez jakéhokoliv rozlišování “. Brazílie dále vyzvala Radu, aby „otevřela dveře k dlouho zavřené diskuzi“.

Tato rezoluce OSN je vůbec první svého druhu, která se konkrétně zaměřuje na oblast porušování lidských práv na základě sexuální orientace a genderové identity, a následuje společné ujednání týkající se této tematiky, které bylo Radě doručeno již na jejím březnovém zasedání. Rezoluce tak potvrzuje univerzálnost lidských práv a bere na vědomí obavy z násilí a diskriminace na základě sexuální orientace či genderové identity. Tento závazek Rady pro lidská práva je důležitým signálem ostatním aktivistům a obhájcům lidských práv a uznává oprávněnost jejich práce,“ Uvádí Amnesty International.

„Po letech problémů a nekonzistentního postoje k otázce sexuální orientace a genderové identity zaujala vláda Jihoafrické republiky k této tematice pokrokový postoj. Současně pro sebe stanovila určitý standart v mezinárodním měřítku. Těšíme se, že podpoříme vládu v této trvalé snaze, která povede k vymýcení porušování práv v oblasti, ve které jsme jeho každodenními svědky“, řekla Dawn Cavanagh z Koalice Afrických lesbicky zaměřených žen.

Nyní se musí připravit studie o porušování práv a diskriminace právě z důvodu odlišné sexuální orientace a genderové identity.

„Smluvní společenství, zvláštní postupy OSN, i národní soudy opakovaně uznaly, že mezinárodní systém lidských práv zakazuje diskriminaci na základě sexuální orientace a genderové příslušnosti.“ uvedl Alli Jernow z Mezinárodního výboru právníků.

Mezinárodní přijetí a otevřená diskuse ještě neznamená, že diskriminované osoby od tohoto data už mohou žít v klidu a bez obav, že jim bude ublíženo. Nicméně je to první nahlas vyřčený a velkým společenstvím respektovaný problém, na jehož řešení se bude pracovat.

„Nyní naše práce teprve začíná“, říekla Kim Vance z ARC International. „Těšíme se na příští zprávu vysokého komisaře, na plenární zasedání, které se bude konat v březnu, i na budoucí rozhovory a podporu od států, které zatím nejsou schopny tuto rezoluci podporovat, ale sdílí zájem mezinárodního společenství o toto systémové porušování lidských práv.“

Veškeré postoje záleží na společnosti samotné. Bude možná dlouho trvat, než zakořeněné diskriminační stereotypy budou vykořeněny ze společnosti, z názoru a postojů lidí.

Budoucnost je ale otevřená dobrým věcem.

 

 

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Transformers 3: Dark of the Moon překročil miliardů v ziscích!
Captain America: První Avenger – dnes startuje v českých kinech – 4. 8. 2011
Co takhle líbat se přes internet?
Očkování proti planým neštovicím zabrání doživotním jizvám
Kde všude kolem nás je jedovatá rtuť?
Kovbojové nebo Šmoulové? Kdo má větší šanci?
Máte strach pomoci zraněnému?
Amy Winehouse hrála na bicí a zpívala až do rána.
George W. Bush natočil s National Geographic dokument o 11. září
Vychovávají počítačové hry masové vrahy?
Nejodvážněší psi světa
Íránské herečky propuštěny na kauci
Jsou evropští nacionalisté víc nebezpeční než islamističtí teroristé?
Matka Amy Winehouse: „Byla to jen otázka času…“
Amy Winehouse – její peklo na Zemi
Nápravné znásilňování lesbiček v Africe, utrpení a smrt
Iránská herečka, která vystoupila ve filmu bez šátku, je držena na neznámém místě
Malá dívka s dospělým hlasem strčí mnohé hvězdy do kapsy
Má Charlie Sheen naději rozbít svou pověst ztroskotance?
Porovnali jsme za vás: Dinopark Plzeň a Dinopark Vyškov
Medvědi se chladí ledem
Maggie oslavila padesátiny

 

 

 

dovolená Francie