Share

Věděli jste, že můžete svého potomka očkovat proti planým neštovicím? Na příklad v USA děti plošně očkují od roku 1995 a počty případů onemocnění od tohoto data dramaticky klesly o 90 %. V Německu byl tento systém zaveden čtyřkombinací očkovací látky, která je zároveň proti spalničkám, příušnicím,  zarděnkám a planým neštovicím.

Foto: Every1blowz

superrodina-zpravodajství a kultura

Očkovat lze děti starší jednoho roku, ale rovněž i dospělé, kteří v dětství neprodělali plané neštovice a mají samozřejmě určité obavy z nákazy (zejména ženy, které plánují mateřství). V samotném těhotenství se však již vakcinace nedoporučuje. Jsou tu samozřejmě odůvodnitelné obavy vlivu očkovací látky na plod.

Plané neštovice jsou způsobeny virem odborně nazývaným varicela zhoster. Inikubační doba je 14 až 21 dní. Pacienti (převážně děti do 10 let) jsou pak ifnekční 48 hodin před výsevem neštovic a pak 4-5 dní po vzniku posledních strupů. Neštovice se šíří velmi rychle. Stačí, že se vaše ratolest setká s infikovanou osobou v infekčním období a v krátké době onemocní celá školka. Některé děti prožívají toto období docela klidně s pár pupínky, jiné leží mátožné v horečkách. Na tělě, bohužel ani obličeje nevyjímaje, pak mohou zůstat celoživotní jizvy, v současné době je lze odstraňovat laserem za poplatek. Spolu s horečkou a rozškrábáváním pupínků může vzniknout i druhotná infekce způsobená bakteriemi. Navíc virus i po prodělaných planých neštovicích zůstává v těle a může se v dospělosti kdykoliv reaktivovat a způsobit pásový opar.

Epidemie se objevuje nejčastěji v zimě a časně zjara. Virus se šíří vzdušnou cestou.

Nemoc nepostihuje jenom dítě, ale celou rodinu. Je potřeba dlouhodobě zajistit, kdo s dítětem setrvá doma po dobu nejméně 14 dní v lepším případě, když doma máme jedináčka. V opačném čekáme, za kolik dní se osype i sourozenec.

Je-li však vůbec alternativa očkování proti planým neštovicím v obecném povědomí dnešních rodičů, o tom by se daly vést sporty. Většinou se praktikuje, že jakmile nějaké dítě onemocní planými neštovicemi, maminky si tuto informaci rozšiří a začnou se více navštěvovat, aby jejich děti nejlépe ještě po dobu matčiny rodičovské dovolené byly plánovitě infikovány a jejich eventuální onemocnění v budoucnosti se nemuselo konat v jinak nežádoucí dobu z obav ztráty zaměstnání, zablokování plánované dovolené apod.

Rovněž však se v dnešní době předestírá, zdali nakonec se to s očkováním příliš nepřehání. Nedávno konfrontoval své antiočkovací názory „zrádce“ farmaceutického průmyslu, jak se přezdívá Johnu Virapenovi, s českými novináři. Jeho kniha Nežádoucí účinek: Smrt, je plná přinejmenším odvážných tvrzeních, které by se daly zkráceně shrnout slovy: „že ze strachu ztráty vlastního života či osoby blízké, z odpovědnosti za život našich dětí nás farmaceutické firmy odírají, aby co nejvíce vydělaly na prý po pravdě ne tak nutných očkovacích látkách, které mnohdy způsobují horší vedlejší účinky než pravděpodobnost chytit danou infekční chorobu. A naopak utajování některých léků k vyléčení chorob jako je cukrovka a HIV.“

Virapenova tvrzení jsou asi příliš odvážná pro naše laické omezené znalosti a rovněž i kvůli české legislativě se budeme navzdory těmto „důvěryhodným“ informacím stavět k odmítání povinné vakcinace skepticky.  Ŕíkat si, že existuje mizivá pravděpodobnost, že našemu dítěti se rozhodně nic nestane, nebude-li očkované, to je jako sázka do loterie.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Transformers 3: Dark of the Moon překročil miliardů v ziscích!
Captain America: První Avenger – dnes startuje v českých kinech – 4. 8. 2011
Co takhle líbat se přes internet?
Očkování proti planým neštovicím zabrání doživotním jizvám
Kde všude kolem nás je jedovatá rtuť?
Kovbojové nebo Šmoulové? Kdo má větší šanci?
Máte strach pomoci zraněnému?
Amy Winehouse hrála na bicí a zpívala až do rána.
George W. Bush natočil s National Geographic dokument o 11. září
Vychovávají počítačové hry masové vrahy?
Nejodvážněší psi světa
Íránské herečky propuštěny na kauci
Jsou evropští nacionalisté víc nebezpeční než islamističtí teroristé?
Matka Amy Winehouse: „Byla to jen otázka času…“
Amy Winehouse – její peklo na Zemi
Nápravné znásilňování lesbiček v Africe, utrpení a smrt
Iránská herečka, která vystoupila ve filmu bez šátku, je držena na neznámém místě
Malá dívka s dospělým hlasem strčí mnohé hvězdy do kapsy
Má Charlie Sheen naději rozbít svou pověst ztroskotance?
Porovnali jsme za vás: Dinopark Plzeň a Dinopark Vyškov
Medvědi se chladí ledem
Maggie oslavila padesátiny
Captain America: Super Soldier