Share

Přesto, že od konce 2. světové války uplynulo už 70 let, dodnes se na našem území nacházejí nevybuchlé bomby a munice. V minulém týdnu zajišťovali policejní pyrotechnici hned dvě letecké pumy pocházející z válečného období.

K první bombě vyjížděla Pyrotechnická služba Policie České republiky 19. července do Liberce, kde byla nedaleko obchodního centra nalezena letecká puma z výzbroje sovětských vojsk. Její likvidace si vyžádala rozsáhlé bezpečnostní opatření, spojené s vyklizením nedalekého obchodního centra. Díky včasnému zásahu všech zakročujících složek a profesionální práci policejního pyrotechnika se podařilo bombu zneškodnit a odvézt.

Druhá puma byla nalezena 24. července při výkopových pracích na plzeňském sídlišti Lochotín. Tentokrát se jednalo o bombu americkou. Její zajištění na několik hodin omezilo dopravu a opět si vyžádalo rozsáhlé bezpečnostní opatření, na kterém se kromě policistů podílely i další složky integrovaného záchranného systému. Rovněž tato bomba byla velmi nebezpečná. Její exploze by si vyžádala rozsáhlé škody na zdraví i majetku. Tomu přivolaný pyrotechnik zabránil a po odborném zásahu ji bezpečně zlikvidoval.
Letecké pumy patří k vůbec nejnebezpečnějším nálezům, se kterými se na našem území můžeme setkat. Především kvůli velkému množství trhaviny, jež obsahují. Jejich nálezy u nás nejsou ničím výjimečným. Setkat se s nimi můžeme nejen v bývalých oblastech cílených spojeneckých náletů, ale díky navážkám zeminy při stavebních pracích prakticky kdekoliv. Válečná munice, která desítky let ležela v zemi, je navíc ve špatném technickém stavu. Často je pokrytá zeminou nebo jako pouhá „hrouda hlíny“ vypadá a lze ji tak na první pohled snadno přehlédnout. O to větší nebezpečí pro okolí představuje.
Pro všechny nálezy potencionálně nebezpečných předmětů platí stejná základní pravidla – předmětů se vůbec nedotýkat, ihned přivolat policii a podle možností zajistit, aby se k nim nepřiblížil ani nikdo jiný. Při jejich nedodržení by mohlo dojít k ohrožení života či zdraví osob.
Tyto nálezy jsou rizikem i pro samotné pyrotechniky. Na první pohled funkční bezpečnostní mechanismy bomb mohou kdykoliv selhat. Profese pyrotechnika tak patří mezi jednu z těch, u kterých se „lze splést pouze jednou“ – žádná druhá šance není. Proto je velmi důležité pečlivě zvolit postup manipulace i likvidace munice. Omyl může mít následky nejen pro samotného zakročujícího policistu, ale pro široké okolí. Vysoká odbornost a maximální opatrnost jsou v případě policejních pyrotechniků naprostou samozřejmostí.
Zdroj: tisková zpráva policie ČR, autor: kpt. Mgr. Jan Melša
Nejnovější příspěvky na webu:

Život je právo, ne povinnost

Život je právo, ne povinnost

13. Únor 2018

První premiérou v roce 2018 v Městském divadle Mladá Boleslav bude inscenace Teď mě zabij, současného kanadského dramatika Brada Frasera. Režie se ujal umělecký šéf Petr Mikeska. Hra je příběhem otevírajícím téma sexuality hendikepovaných a nabízí citlivý pohled do intimního života lidí s postižením. Dalším silným tématem hry je eutanazie. Premiéra se uskuteční 23. 2. 2018 od 19:00 na Velké scéně. Hra Teď mě zabij je příběhem jedné rodiny, která žila šťastně až do osudového okamžiku. Ten zamíchá kartami a navždy změní životy všech členů a jejich přátel. Nehody se totiž stávají a musíme jim čelit, ať chceme nebo ne. To důležité je ale

Ztratila všechno, našla mnohem víc

Ztratila všechno, našla mnohem víc

26. Leden 2018

Místo svatby smuteční obřad. Aimee se měla vdávat a teď kráčí za rakví svého snoubence. Ale co se vlastně stalo a proč musela přijít o Všechno, co máme? Aimee poznala Jamese, když byli oba malé děti. Jejich mnohaleté přátelství postupně přerostlo v hlubokou životní lásku. Touha a náklonnost logicky vykrystalizovala v žádost o ruku a zasnoubení. Jenže James dva měsíce před svatbou zmizel kdesi v Mexiku, a pak jeho bratr Thomas pouze vyzvedl mrtvé tělo. Aimee tedy nakonec ve svůj plánovaný svatební den oplakává milovaného muže na jeho pohřbu. Plna zoufalství utíká před zármutkem, toužící zavřít se v tichu a klidu, pryč od všech blízkých.

Radmila Zrůstková: Domácí nápoje pro zdraví

Radmila Zrůstková: Domácí nápoje pro zdraví

21. Leden 2018

Skvělý nápad: vzít čistou studenou vodu a ovoce, zeleninu, bylinky a květiny….Vodu s vyluhovanými snítky máty zná snad každý, ale tady se celý nápad rozvíjí do nádherné křišťálové čistoty. A není to jen krásnou obálkou knihy, řekla bych…. Celý ten nápad je tak svěží, že budete mít okamžitě chuť si nějaký takový nápoj vymacerovat. Čistá voda osvěží na těle i na duchu. Je nejen naší součástí, ale i přenašečem informací… To je také stará známá pravda. Voda v sobě umí nosit energie toho, co do ní bylo vloženo. Ne vždy máme k dispozici vodu z čisté „studánky“, nebo měkkou dobrou vodu, na které si pochutnáte, ale v takovém případě

Ruby Roth: A proto nejíme zvířátka

Ruby Roth: A proto nejíme zvířátka

21. Leden 2018

Přiznám se narovinu, že nejsem veganka ani vegetariánka. Že se zvířátky mám soucit někdy až příliš velký a pro okolí nepochopitelný, takže mi podobná kniha byla docela zářezem do černého svědomí. Tak by miluješ zvířátka, a přitom si je dáš k obědu? Řízeček pěkně osmažený a k večeru hrnek studeného mléka nebo sýrové orgie? A co kravičky v kravíně a co to kuře, jehož prsa ti leží na talíři? Ne, nebojte se, není to taková hrůza, jako jsem si malovala v černých snech. Ale přesto bych k této knize ráda řekla několik postřehů. V první řadě je určena nejmenším dětem, je vhodná na vtipné prohlížení, snad i