Share

Google+ funguje necelý měsíc a už má dvacet milionů uživatelů.

Google+

Na rozdíl od Facebooku, kde se může klidně přihlásit Elvis Presley, Google+ trvá na tom, aby se lidé přihlašovali pod svými skutečnými jmény.

Mnoho lidí však netouží po tom být hned rozpoznáno, kdo jsou, a také chtějí ukrýt svůj online status. Proč tohle Google+ vadí? Vždyť i doma chceme být někdy sami, aniž by k nám pořád někdo lezl.

Ti, co nepoužívají svá skutečná jména, tj. na první pohled zavádějící jako třeba „Sexygirl“ a podobně, během posledních dnů mohli očekávat od Google+ pozastavení svých účtů. Pochopitelně, to se uživatelům nelíbí. Nechápou skutečný důvod?

Google říká, že hlavním důvodem používání celého pravého jména je, aby snázeji našli své přátele po síti. Stěží vás prý člen rodiny pozná pod jménem Gameboy.

Podobně si to představuje i Facebook a Linkedln. Alespoň to má určené ve svých pokynech, které se tak snadno porušují.

„Tím, že uvedete své běžné jméno, pomůžete všem lidem, které znáte, při hledání a vytváření online spojení s tím správným člověkem,“ říká mluvčí Google.

Trvání na skutečných jménech je také bojem proti spamu. Přesně tyhle problémy v minulosti zažil MySpace a Twitter.

Jestliže také někdo bude jednat na síti pod svým skutečným jménem, je zde větší pravděpodobnost, že bude jednat zodpovědně, než kdyby se skrýval za nějakou smyšlenou identitou.

Také když Facebook přijde na to, že neužíváte své skutečné jméno nebo jste uvedli jiné nepravdivé údaje, může vám pozastavit účet. Je otázka, na kolik jsou tyto informace dohledatelné a prokazatelné.

Google říká: „Jestliže chcete pomoct v boji proti spanu a prevenci falešnýchprofilů, užívejte jména svých přátel, rodiny nebo spolupracovníků obvykle, jak je oslovujete. Například, jestliže vaše úplné legální jméno je Charles Jones Jr, ale normálně používáte Chuck Jones nebo Junior Jones, obě z těchto by měly být akceptovatelné.“

Dalším problémem je, že pod maskou se může skrývat i nezletilý, který se tak dostává na stránky pro dospělé.

Ale obvykle lidé skrývají svou identitu z daleko banálnějších důvodů, než že mají nekalé úmysly. Spíš se chtějí schovat před někým, kým by skutečně byli neradi kontaktováni. Najít vás totiž můžou nejen přátelé a rodina, ale i někdo, koho nemůžete vystát, s jehož konfrontací byste se rádi vyhnuli.

V našich podmínkách to ještě není tak silné, ale jsou určité politické systémy, například čínský, které sledují, co lidé na internetu dělají. Pro vlastní bezpečnost je pak lepší vydávat se za někoho jiného.

Současný Google+ však stále ještě funguje v beta verzi, testuje se a možná je příliš přísný v prosazování právních předpisů. Ale je taky docela možné, že se proti Google+ postaví aktivisté za lidská práva a jejich tlaky donutí Google přehodnotit své postoje.

Špitá se také, že skutečné jméno je zajímavější pro cílenou inzerci. Takže je to lukrativnější byznys. Čím více ví Google o svých uživatelích, tím lépe může zaměřit svou reklamu. Jiní ale namítají, že jméno není tak důležité, ale skutečným klíčem pro cílovou reklamu jsou příjmy, demografie a zájmy uživatele.

Závěrem lze snad říci, že pokud zvolíte byť smyšlené jméno, které však nebude na sebe upozorňovat, protože bude vypadat věrohodně oproti Xbaby a podobně, nikdo z provozovatelů sociálních sítí na to nejspíš ani nepřijde a vaše soukromí nebude narušeno.

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

Život je právo, ne povinnost

Život je právo, ne povinnost

13. Únor 2018

První premiérou v roce 2018 v Městském divadle Mladá Boleslav bude inscenace Teď mě zabij, současného kanadského dramatika Brada Frasera. Režie se ujal umělecký šéf Petr Mikeska. Hra je příběhem otevírajícím téma sexuality hendikepovaných a nabízí citlivý pohled do intimního života lidí s postižením. Dalším silným tématem hry je eutanazie. Premiéra se uskuteční 23. 2. 2018 od 19:00 na Velké scéně. Hra Teď mě zabij je příběhem jedné rodiny, která žila šťastně až do osudového okamžiku. Ten zamíchá kartami a navždy změní životy všech členů a jejich přátel. Nehody se totiž stávají a musíme jim čelit, ať chceme nebo ne. To důležité je ale

Ztratila všechno, našla mnohem víc

Ztratila všechno, našla mnohem víc

26. Leden 2018

Místo svatby smuteční obřad. Aimee se měla vdávat a teď kráčí za rakví svého snoubence. Ale co se vlastně stalo a proč musela přijít o Všechno, co máme? Aimee poznala Jamese, když byli oba malé děti. Jejich mnohaleté přátelství postupně přerostlo v hlubokou životní lásku. Touha a náklonnost logicky vykrystalizovala v žádost o ruku a zasnoubení. Jenže James dva měsíce před svatbou zmizel kdesi v Mexiku, a pak jeho bratr Thomas pouze vyzvedl mrtvé tělo. Aimee tedy nakonec ve svůj plánovaný svatební den oplakává milovaného muže na jeho pohřbu. Plna zoufalství utíká před zármutkem, toužící zavřít se v tichu a klidu, pryč od všech blízkých.

Radmila Zrůstková: Domácí nápoje pro zdraví

Radmila Zrůstková: Domácí nápoje pro zdraví

21. Leden 2018

Skvělý nápad: vzít čistou studenou vodu a ovoce, zeleninu, bylinky a květiny….Vodu s vyluhovanými snítky máty zná snad každý, ale tady se celý nápad rozvíjí do nádherné křišťálové čistoty. A není to jen krásnou obálkou knihy, řekla bych…. Celý ten nápad je tak svěží, že budete mít okamžitě chuť si nějaký takový nápoj vymacerovat. Čistá voda osvěží na těle i na duchu. Je nejen naší součástí, ale i přenašečem informací… To je také stará známá pravda. Voda v sobě umí nosit energie toho, co do ní bylo vloženo. Ne vždy máme k dispozici vodu z čisté „studánky“, nebo měkkou dobrou vodu, na které si pochutnáte, ale v takovém případě

Ruby Roth: A proto nejíme zvířátka

Ruby Roth: A proto nejíme zvířátka

21. Leden 2018

Přiznám se narovinu, že nejsem veganka ani vegetariánka. Že se zvířátky mám soucit někdy až příliš velký a pro okolí nepochopitelný, takže mi podobná kniha byla docela zářezem do černého svědomí. Tak by miluješ zvířátka, a přitom si je dáš k obědu? Řízeček pěkně osmažený a k večeru hrnek studeného mléka nebo sýrové orgie? A co kravičky v kravíně a co to kuře, jehož prsa ti leží na talíři? Ne, nebojte se, není to taková hrůza, jako jsem si malovala v černých snech. Ale přesto bych k této knize ráda řekla několik postřehů. V první řadě je určena nejmenším dětem, je vhodná na vtipné prohlížení, snad i