Share

Mluvčí Gholam Gholam Hossein Mohseni Ejeie v pondělí oznámila, že íránská herečka a režisérka Pegah Ahangarani a herečka Marzieh Vafamehr byly propuštěny na kauci.

Obě ženy byly nezávisle na sobě zatčeny na začátku tohoto měsíce.

„Tyto dvě osoby byly stíhány podle informací bezpečnostními složkami. Předběžné vyšetřování bylo ukončeno a měly by být propuštěny na kauci dnes nebo zítra,“ řekla Ejeie.

Minulý týden v Teheránu prokuratura potvrdila zatčení Ahangarani, která chtěla vycestovat do Německa, kde měla v plánu sepsat své dojmy ze světového ženského poháru na internetový blog, který byl pro ni speciálně vytvořený německou stanicí Deutsche Welle.

Ještě před zatčením jí však úřady zabránily opustit zemi.

Pegah Ahangarani podporovala opoziční vůdce Mír Hosejna Músávího při jeho kandidatuře v červnových íránských prezidentských volbách v roce 2009, které vyústily ve sporné znovuzvolení Mahmúda Ahmadínežáda pro jeho druhé funkční období.

Vafamehr byla zatčena poté, co se objevila ve filmu „Můj Teherán na prodej“, který byl v konzervativních kruzích tvrdě kritizován.

Film, který byl vyrobený ve spolupráci s Austrálií, vypráví příběh mladé herečky, jež žije Teheránu a jejíž divadelní práce jsou úřady zakázány.  A tak musí vést druhý tajný život, aby se mohla umělecky vyjádřit.

Ačkoliv íránské orgány film neschválily, ale přesto byl v zemi šířen – nelegálně.

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

Eva Hölzelová: Arina

Eva Hölzelová: Arina

19. Listopad 2017

Je to pohádka? Nebo mýtický příběh? V roli čtenáře budete často tápat, až se nakonec rozhodnete tuhle věc neřešit a ponoříte se do svěžího příběhu odloženého znetvořeného chlapečka Adama, který vyrostl u lesních žen, moudrých a spravedlivých. Převzal od nich jejich moudrost, a přidal mužnou odvahu. Jednoho se musel vydat do světa, protože tak už to bývá. Aby nebyl sám, přidala se k němu i moudrá, lehce svérázná a někdy i prostořeká vlčice Arina. Lidské království ovládla pavoučí královna Arachnita a nepěknou kletbu uvrhla na členy královské rodiny. Dalo by se říct, že jedna pohroma stíhá další a ani s příchodem Adama to není

Lenka Sobotová: Suchý konce

Lenka Sobotová: Suchý konce

19. Listopad 2017

Duševní samomluvy a suchý konce. Někdy máme chuť se začíst do něčeho, co je obyčejné i neobyčejné, zároveň tím, jak to proniká do nitra duše, jak nás to osvobozuje od vlastních myšlenek, protože zjistíme, že jiní lidé mají někdy v hlavě úplně to samé. „Všechno je na korbě, náklaďák naložený do výšky vypadá jako nějaký pojízdný strašidelný hrad z pouti. Druhé auto řízené pobočníkem a naložené sutí včetně dubových parket už odjelo ke sběrnému dvoru.  „A co vy? Přece vás tu nenecháme…“ zarazí se šéf při pohledu na paní domu, bezprizornou postavu s kabelkou přitisknutou k hrudi, nerozhodně stojící na verandě, kterou profukuje vítr, až to

Než si proženeš hlavou kulku, přečti si tuto knihu

Než si proženeš hlavou kulku, přečti si tuto knihu

19. Listopad 2017

Když se ke slovu dostane krizová situace, kdy se dostaneme na samé dno a přicházíme o něco nesmírně cenného, pohled na svět se dramaticky mění. Člověk někdy přijde o všechno. Přijde o práci, rodinu nebo o zdraví. Možná se už nikdy nepostavíte na nohy. Možná už nikdy nedáte dohromady rozbitou rodinu. Možná pak zůstane jediným, co vám zbývá víra, že vše se děje z nějakého důvodu. A že všude je světýlko naděje, které je třeba jen nalézt. A přání se plní. Někdy dříve, někdy později, ale plní. A nic se neděje dříve, než se to má opravdu stát. A o tomhle všem je

Strakaté pohádky ze šuplíku

Strakaté pohádky ze šuplíku

15. Listopad 2017

Vodníci, princezny, ale i strašidla a chytrá zvířátka jsou hrdiny pohádek Františka Nepila. Díky veselé knížce Strakaté pohádky můžete poznat na dvě desítky nových.   Strakaté pohádky pocházejí z pozůstalosti Františka Nepila. Většina z dvanácti pohádek patří k souboru, jenž sestavil ještě sám autor. Zdena Nepilová a Ivana Hutařová přidaly k osmi původním ještě čtyři, které vznikly ve zhruba stejné době a vyšly v dětských časopisech. František Nepil uměl kouzlit se slovy, hrál si s jazykem, miloval naši krásnou řeč a dobře vyprávěné příběhy. Z jeho fejetonů dodnes dýchá pohoda, klid a jemný humor. Stejné spisovatelské umění se skrývá i v autorových pohádkách. Seznamte se s pejskem, který se naučil od koček lhát