Share

Mluvčí Gholam Gholam Hossein Mohseni Ejeie v pondělí oznámila, že íránská herečka a režisérka Pegah Ahangarani a herečka Marzieh Vafamehr byly propuštěny na kauci.

Obě ženy byly nezávisle na sobě zatčeny na začátku tohoto měsíce.

„Tyto dvě osoby byly stíhány podle informací bezpečnostními složkami. Předběžné vyšetřování bylo ukončeno a měly by být propuštěny na kauci dnes nebo zítra,“ řekla Ejeie.

Minulý týden v Teheránu prokuratura potvrdila zatčení Ahangarani, která chtěla vycestovat do Německa, kde měla v plánu sepsat své dojmy ze světového ženského poháru na internetový blog, který byl pro ni speciálně vytvořený německou stanicí Deutsche Welle.

Ještě před zatčením jí však úřady zabránily opustit zemi.

Pegah Ahangarani podporovala opoziční vůdce Mír Hosejna Músávího při jeho kandidatuře v červnových íránských prezidentských volbách v roce 2009, které vyústily ve sporné znovuzvolení Mahmúda Ahmadínežáda pro jeho druhé funkční období.

Vafamehr byla zatčena poté, co se objevila ve filmu „Můj Teherán na prodej“, který byl v konzervativních kruzích tvrdě kritizován.

Film, který byl vyrobený ve spolupráci s Austrálií, vypráví příběh mladé herečky, jež žije Teheránu a jejíž divadelní práce jsou úřady zakázány.  A tak musí vést druhý tajný život, aby se mohla umělecky vyjádřit.

Ačkoliv íránské orgány film neschválily, ale přesto byl v zemi šířen – nelegálně.

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

16. Červen 2018

Famózní úspěch této knihy v zahraničí lze podle mě přičítat dvěma věcem: nádherně a jímavě, leč velmi překvapivě rozbalovaným charakterům postav. A potom příběhu, ve kterém si čtenář každého věku i založení najde to svoje. Od mystiky k akčnosti, od jemných linií příběhu, až po chvíle, kdy jednotlivé řádky zazní jako osudové volání do boje. Dívka, která upíjela měsíc je jednou z obětovaných holčiček, které se každoročně nechávají napospas v černém lese pro zlou čarodějnici. Ne, nikdo se neptá, co se s dětmi stane... Ale jedno je jisté. Z druhé strany lesa je už na cestě čarodějnice, obyčejně má nějakou tu ptačí podobu, aby se jí rychleji cestovalo,

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

16. Červen 2018

Odpočinek sladký jako nadýchaná šlehačka. Mozek odpočívá, duše se usmívá a od jemného vtipu a plné chuti vám radostí poskakuje každá buňka v těle. Jo, tak takové čtivo je vážně na jedničku. A Hans Rath to skutečně umí. Když Bůh praví, že si musíte promluvit, nedá se to odmítnout. Za prvé by to byla škoda, za druhé by to vůbec nešlo, protože vás ten člověk bude neustále pronásledovat. No jo, když jste psychoterapeut, tak je to první volba. Protože možná to je skutečně tak, Bůh šest dní tvořil lidstvo, sedmý den odpočíval a osmý vyhledal psychologa. A volba padla na Jakoba Jakobiho v Berlíně. Jednu

Kerstin Simoné: Thovt, projekt lidstvo

Kerstin Simoné: Thovt, projekt lidstvo

16. Červen 2018

Kerstin Simoné mne jako autorka zaujala natolik, že jsem si o ní musela hned něco vyhledat. Něžná blondýnka ponořená až do hlubin jakéhosi poznání boha Thovta, odhalující skryté pravdy a moudrost? No, na toto téma napsala množství knih a vydala také cédéčka s meditacemi. Pořádá semináře nejen v Německu, kde žije, ale také v Rakousku a Švýcarsku, a předává tím nejrůznější nauky dávno zapomenuté, nebo záměrně potlačované společností. Možná se to dá pochopit i z této knihy, Thovt, projekt lidstvo, která pojednává o historii lidstva, jeho vývoji a o skrytých schopnostech, které nám zatím byly skryty. Velká část čtiva je obecně známých pravdách, které rozebírá právě

Velmi lidské povídky

Velmi lidské povídky

29. Březen 2018

Muž, jenž podezřívá ženu z nevěry, žena toužící po dítěti, chlapík, který naoko zvládá vše, ale moc dobře ví, že je jen šikovný babral. Ti a mnozí jiné jsou hrdiny povídek v nové sbírce Nelidské zdroje. Monika Petrlová už čtenářům předvedla, že povídka je jejím oblíbeným literárním útvarem. Po dvou úspěšných povídkových souborech – Hafni! a jiné povídky a Mrkev pro vězně – se vrací se třetí sbírkou Nelidské zdroje. Nelidské zdroje se v deseti povídkách zaměřují na dnešní uspěchanou dobu, kdy nás společnost tak trochu tlačí k rychlosti, odtažitosti, z lidí se stávají zdroje a ze všech jsou manažeři, asistenti  či specialisté. Mezilidské vztahy však nikdo