Share

Mluvčí Gholam Gholam Hossein Mohseni Ejeie v pondělí oznámila, že íránská herečka a režisérka Pegah Ahangarani a herečka Marzieh Vafamehr byly propuštěny na kauci.

Obě ženy byly nezávisle na sobě zatčeny na začátku tohoto měsíce.

„Tyto dvě osoby byly stíhány podle informací bezpečnostními složkami. Předběžné vyšetřování bylo ukončeno a měly by být propuštěny na kauci dnes nebo zítra,“ řekla Ejeie.

Minulý týden v Teheránu prokuratura potvrdila zatčení Ahangarani, která chtěla vycestovat do Německa, kde měla v plánu sepsat své dojmy ze světového ženského poháru na internetový blog, který byl pro ni speciálně vytvořený německou stanicí Deutsche Welle.

Ještě před zatčením jí však úřady zabránily opustit zemi.

Pegah Ahangarani podporovala opoziční vůdce Mír Hosejna Músávího při jeho kandidatuře v červnových íránských prezidentských volbách v roce 2009, které vyústily ve sporné znovuzvolení Mahmúda Ahmadínežáda pro jeho druhé funkční období.

Vafamehr byla zatčena poté, co se objevila ve filmu „Můj Teherán na prodej“, který byl v konzervativních kruzích tvrdě kritizován.

Film, který byl vyrobený ve spolupráci s Austrálií, vypráví příběh mladé herečky, jež žije Teheránu a jejíž divadelní práce jsou úřady zakázány.  A tak musí vést druhý tajný život, aby se mohla umělecky vyjádřit.

Ačkoliv íránské orgány film neschválily, ale přesto byl v zemi šířen – nelegálně.

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

Život je právo, ne povinnost

Život je právo, ne povinnost

13. Únor 2018

První premiérou v roce 2018 v Městském divadle Mladá Boleslav bude inscenace Teď mě zabij, současného kanadského dramatika Brada Frasera. Režie se ujal umělecký šéf Petr Mikeska. Hra je příběhem otevírajícím téma sexuality hendikepovaných a nabízí citlivý pohled do intimního života lidí s postižením. Dalším silným tématem hry je eutanazie. Premiéra se uskuteční 23. 2. 2018 od 19:00 na Velké scéně. Hra Teď mě zabij je příběhem jedné rodiny, která žila šťastně až do osudového okamžiku. Ten zamíchá kartami a navždy změní životy všech členů a jejich přátel. Nehody se totiž stávají a musíme jim čelit, ať chceme nebo ne. To důležité je ale

Ztratila všechno, našla mnohem víc

Ztratila všechno, našla mnohem víc

26. Leden 2018

Místo svatby smuteční obřad. Aimee se měla vdávat a teď kráčí za rakví svého snoubence. Ale co se vlastně stalo a proč musela přijít o Všechno, co máme? Aimee poznala Jamese, když byli oba malé děti. Jejich mnohaleté přátelství postupně přerostlo v hlubokou životní lásku. Touha a náklonnost logicky vykrystalizovala v žádost o ruku a zasnoubení. Jenže James dva měsíce před svatbou zmizel kdesi v Mexiku, a pak jeho bratr Thomas pouze vyzvedl mrtvé tělo. Aimee tedy nakonec ve svůj plánovaný svatební den oplakává milovaného muže na jeho pohřbu. Plna zoufalství utíká před zármutkem, toužící zavřít se v tichu a klidu, pryč od všech blízkých.

Radmila Zrůstková: Domácí nápoje pro zdraví

Radmila Zrůstková: Domácí nápoje pro zdraví

21. Leden 2018

Skvělý nápad: vzít čistou studenou vodu a ovoce, zeleninu, bylinky a květiny….Vodu s vyluhovanými snítky máty zná snad každý, ale tady se celý nápad rozvíjí do nádherné křišťálové čistoty. A není to jen krásnou obálkou knihy, řekla bych…. Celý ten nápad je tak svěží, že budete mít okamžitě chuť si nějaký takový nápoj vymacerovat. Čistá voda osvěží na těle i na duchu. Je nejen naší součástí, ale i přenašečem informací… To je také stará známá pravda. Voda v sobě umí nosit energie toho, co do ní bylo vloženo. Ne vždy máme k dispozici vodu z čisté „studánky“, nebo měkkou dobrou vodu, na které si pochutnáte, ale v takovém případě

Ruby Roth: A proto nejíme zvířátka

Ruby Roth: A proto nejíme zvířátka

21. Leden 2018

Přiznám se narovinu, že nejsem veganka ani vegetariánka. Že se zvířátky mám soucit někdy až příliš velký a pro okolí nepochopitelný, takže mi podobná kniha byla docela zářezem do černého svědomí. Tak by miluješ zvířátka, a přitom si je dáš k obědu? Řízeček pěkně osmažený a k večeru hrnek studeného mléka nebo sýrové orgie? A co kravičky v kravíně a co to kuře, jehož prsa ti leží na talíři? Ne, nebojte se, není to taková hrůza, jako jsem si malovala v černých snech. Ale přesto bych k této knize ráda řekla několik postřehů. V první řadě je určena nejmenším dětem, je vhodná na vtipné prohlížení, snad i