Share

stop terorismu free pixabay

Aktuální norský útok zastínil všechny předchozí a současné islamistické teroristické útoky. Počet obětí Anderse Behringa Breivika dosáhl téměř stovky. Podle slov jeho právníka, Breivik delší dobu plánoval takový útok a bude muset v pondělí před soudem hodně věcí vysvětlovat.

Robert Lambert tvrdí: „Nacionalisté představují větší hrozbu než Al-Kaida.“ Po smrti Usámy bin Ládina zdá se, al-Kaida natolik oslabila, a navíc momentálně po norském útoku je snadné obracet karty. Nejsem si však jistá, zdali nejradikálnější není právě samotný názor diferencovat na misce vah, která teroristická skupina či jedinec jsou víc nebezpeční. Nehrajeme tu přece soutěž: „Kdo zabije víc protivníků.“ Tohle není počítačová hra.

Anders Behring Breivik patří k ultrapravicovým přívržencům stojící proti multikulturalismu. Novinky.cz nějak podle mého názoru nevhodně vypichují jeho citace Václava Klause, leč tak v 1500 stránkové práci „Evropská deklarace nezávislosti“ učinil pouze dvakrát.

To je další nehoráznost.

Robert Lambert dále uvádí: „Zatímco musíme počkat na výsledky policejního vyšetřování a soudního řízení, než budeme dělat jakékoli závěry o Breivikově motivaci, bude vůbec poučné začít analyzovat násilné extremistické nacionalistické prostředí v Evropě a USA a jeho dramatický posun směrem proti muslimům a islamofobním myšlenkám po 11. 9. Aby bylo jasno, bude to rozhodně mnohem důležitější než analýza al-káidského terorismu.“

Breivik podle něho může takto vyslat účelový signál politikům, aby změnili svůj směr. Robert Lambert cituje předního odborníka na terorismus,  Alexe Schmida, který  připomíná, že terorismus je forma komunikace, která „nemůže být chápána pouze z hlediska násilí“. Silnou složkou je i oblast propagandy, aby se teroristický strategický záměr dál šířil.

Schmidova analýza chápe terorismus jako kombinaci násilí a propagandy. „Při použití násilí proti jedné oběti,“ se terorista  „snaží donutit a přesvědčit ostatní,“ vysvětluje Schmid. „Okamžité oběti jsou pouze instrumentální,“… Má jít tedy o vypočítaný dopad na širší veřejnost.

Breivik tedy dává jasný signál politikům na Západě, aby tak nastolili kampaň proti islamizaci Evropy a tento cíl uvedli jako hlavní body svého programu. I proto je velmi důležité, aby Breivik vysvětlil svůj záměr veřejně – a i tehdy to chce nejširší publikum slyšet. Proč pro jeho politické poselství muselo zemřít tolik nevinných lidi?

Lambert dále uvádí, že Breivik „může doufat, že ostatní se budou jeho jednáním inspirovat a napodobovat jej.“ A zmiňuje několik evropských nacionalistických teroristů, kteří už skončili za mřížemi. Měli doma doslova vraždící arzenál.

Je to děsivé, zvrácené nebo má to svou logiku, ptám se? Uslyší někteří jeho výzvu jako hodnou následování? Je „terorismus“ bojem proti „terorismu“?

Protimuslimské názory jsou ve společnosti právě po 11. září zřejmé. Lidé nějak podvědomě vždycky potřebovali mít rozlišeno, kdo je přítel a kdo nepřítel. V černobílém chápání světa je pak snadnější zapadnout v mase a bez výčitek svědomí konat zlo.

Nicméně, já s ním stejně nesouhlasím. Ano, nacionalistické hnutí je silné, mohlo by být silnější, slabší, to je jedno – už jen ten fakt, že existuje, je špatné. Ale je to také o „ovzduší“. Jestliže se nepřelije jejich myšlenkový proud do většiny národa v evropských zemích a ve Spojených státech, věřím, že nemají šanci být více nebezpeční. Stále totiž doufám v to, že máme efektní a cílené zákony proti takovým aktivitám a v našich podmínkách prostě není možné obecně přijímat a nedej bože ještě velebit člověka, který spáchal vraždu, třebas pod hlavičkou teroristické organizace.

Potírání terorismu je průhlednější a aktivnější na evropské a americké půdě. Je to již samotným politickým systémem a humanistickými principy, ze kterých se dlouhodobě vychází. Je to vzděláním, výchovou a i globálním propojením se světem. Že ve svých postojích nezůstáváme sami, že můžeme své názory konfrontovat, že nejsme uzavřeni v nějaké vesnici či jiné větší lokalitě, ovládané místními fanatickými mluvčími.

Věřím v multikulturní společnost a jsem si také vědoma, že je to náročnější, protože některé sociální a kulturní, potažmo náboženské rozdíly způsobují mnohé problémy. Je to v jádru spíše utopické – ale ideální by bylo, kdyby každý jedinec z jakékoliv části světa přistupoval ke společnosti už s krédem být pro ni maximálním přínosem.

A není to jen cizinci, často jsme my sami vykradači své vlastní komunity, společnosti a ventilovaných idejí.

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

Život je právo, ne povinnost

Život je právo, ne povinnost

13. Únor 2018

První premiérou v roce 2018 v Městském divadle Mladá Boleslav bude inscenace Teď mě zabij, současného kanadského dramatika Brada Frasera. Režie se ujal umělecký šéf Petr Mikeska. Hra je příběhem otevírajícím téma sexuality hendikepovaných a nabízí citlivý pohled do intimního života lidí s postižením. Dalším silným tématem hry je eutanazie. Premiéra se uskuteční 23. 2. 2018 od 19:00 na Velké scéně. Hra Teď mě zabij je příběhem jedné rodiny, která žila šťastně až do osudového okamžiku. Ten zamíchá kartami a navždy změní životy všech členů a jejich přátel. Nehody se totiž stávají a musíme jim čelit, ať chceme nebo ne. To důležité je ale

Ztratila všechno, našla mnohem víc

Ztratila všechno, našla mnohem víc

26. Leden 2018

Místo svatby smuteční obřad. Aimee se měla vdávat a teď kráčí za rakví svého snoubence. Ale co se vlastně stalo a proč musela přijít o Všechno, co máme? Aimee poznala Jamese, když byli oba malé děti. Jejich mnohaleté přátelství postupně přerostlo v hlubokou životní lásku. Touha a náklonnost logicky vykrystalizovala v žádost o ruku a zasnoubení. Jenže James dva měsíce před svatbou zmizel kdesi v Mexiku, a pak jeho bratr Thomas pouze vyzvedl mrtvé tělo. Aimee tedy nakonec ve svůj plánovaný svatební den oplakává milovaného muže na jeho pohřbu. Plna zoufalství utíká před zármutkem, toužící zavřít se v tichu a klidu, pryč od všech blízkých.

Radmila Zrůstková: Domácí nápoje pro zdraví

Radmila Zrůstková: Domácí nápoje pro zdraví

21. Leden 2018

Skvělý nápad: vzít čistou studenou vodu a ovoce, zeleninu, bylinky a květiny….Vodu s vyluhovanými snítky máty zná snad každý, ale tady se celý nápad rozvíjí do nádherné křišťálové čistoty. A není to jen krásnou obálkou knihy, řekla bych…. Celý ten nápad je tak svěží, že budete mít okamžitě chuť si nějaký takový nápoj vymacerovat. Čistá voda osvěží na těle i na duchu. Je nejen naší součástí, ale i přenašečem informací… To je také stará známá pravda. Voda v sobě umí nosit energie toho, co do ní bylo vloženo. Ne vždy máme k dispozici vodu z čisté „studánky“, nebo měkkou dobrou vodu, na které si pochutnáte, ale v takovém případě

Ruby Roth: A proto nejíme zvířátka

Ruby Roth: A proto nejíme zvířátka

21. Leden 2018

Přiznám se narovinu, že nejsem veganka ani vegetariánka. Že se zvířátky mám soucit někdy až příliš velký a pro okolí nepochopitelný, takže mi podobná kniha byla docela zářezem do černého svědomí. Tak by miluješ zvířátka, a přitom si je dáš k obědu? Řízeček pěkně osmažený a k večeru hrnek studeného mléka nebo sýrové orgie? A co kravičky v kravíně a co to kuře, jehož prsa ti leží na talíři? Ne, nebojte se, není to taková hrůza, jako jsem si malovala v černých snech. Ale přesto bych k této knize ráda řekla několik postřehů. V první řadě je určena nejmenším dětem, je vhodná na vtipné prohlížení, snad i