ZOO,  ZOO Praha

Prohlídka pruhovaných koťat v ZOO proběhla na jedničku

Spread the love
Share
Tygr sumaterský

V sobotu 25. června 2011 se narodila malá roztomilá koťátka. Ale až vyrostou do své vznešené velikosti, už tak roztomilá nebudou. Nebo spíš – ano, budou, ale jen za pevným sklem. Tam může vyniknout jejich elegance, ladný šelmí pohyb i aristokratická chůze v bezpečné vzdálenosti. Mluvíme tu totiž o tygrech sumaterských.

Pětiletá samice tygra sumaterského Surami před prázdninami porodila dvě mláďata. A nejen kvůli zvědavosti personálu, ale hlavně pro kvalitní péči a sledování jejich růstu byly do porodního boxu umístěny monitorovací kamery. Až teprve, když koťatům byly tři týdny, podstoupila první větší prohlídku. Jejich zdravotní stav byl v pořádku, avšak prohlídka přinesla i další zajímavé informace.

„Při té příležitosti jsme zjistili, že jde o zdravé a prospívající samičky o váze 3,16 a 3,40 kg,“ řekl Pavel Brandl, kurátor savců ZOO praha.

Mláďata zcela přirozeně sají mateřské mléko od své matky a přibírají na váze každý týden o půl kila navíc. Porodní bouda je umístěna v Pavilonu kočkovitých šelem, kde mláďata žijí pohromadě se svou pečlivou maminkou Surami.

Nyní mají návštěvníci ZOO možnost – byť zřídka – shlédnout mrňousky také v expozici tygrů sumaterských.

Tygr sumaterský – pruhované kotě

„O víkendu jsme jedno z koťat zahlédli ve vnitřní expozici. Buď ho tam vynesla Surami, nebo se samo odvážilo vzdálit se z boudy. Obě varianty jsou možné,“ řekl Brandl.

Ale už do třech týdnů budeme mít více štěstí uvidět, pokochat se a vyfotit si pruhovaná koťátka. Postupně totiž budou porodní opouštět stále častěji.

ZOO praha se může chlubit úspěšnými odchovy tygrů sumaterských. Letošní odchov patří k třetí generaci v jedné linii tohoto druhu, který se narodila v pražské zoologické zahradě. V roce 1994 v praze to byl dědeček koťat Dustin a před čtyřmi roky jejich otec Falco.

Svými úspěchy napomáhá tak pražská ZOO i k podpoře jinak v přírodě ohroženého druhu. V jejich domovině, v rezervaci se již nachází něco málo přes 400 jedinců. V zoologických zahradách v Evropě jich je pak kolem stovky, plus dalších pět jedinců, které se podařilo odchovat v loňském roce.

Tygr sumaterský – kotě do dlaně

Zdroj: ZOO praha

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy