Share

 tvář free picture pixabay

V jižní Africe není snadné být sexuálně odlišný. Za normální se považuje pouze heterosexualita, ostatní menšinové orientace jsou považovány za úchylné a „vyléčitelné“. Jsou to prostě jen nemocní lidé a řešení pro ně existuje – bohužel však radikálnost léčby vede někdy až k úmrtí „postiženého“.

Nejvíce útoků je uplatňováno na lesbické ženy. Pochopitelně jsou slabší a pro heterosexuální bijce větším důvodem k nápravě než homosexuální muž. Jedná se o tak zvané „nápravné znásilňování“. Tato praxe probíhá mnohdy pod dohledem členů vlastní rodiny nebo místní komunity.

Nápravné znásilňování jako pevný termín byl poprvé použit v roce 2000 nevládní organizací, zabývající se lidskými právy. Neznamená to ale, že by se předtím neznásilňovalo ze stejných důvodů.

Svět si nejvíce vybavuje utrpení a vraždu jihoafrické členky ženského národního fotbalového družstva, Eudy Simelanové, která byla krutě „napravována“ v roce 2008. Za její smrt šli do vězení dva muži. Ale soudce neuznal motivačním důvodem nenávist k její sexuální orientaci.

Ačkoliv je to veřejným tajemstvím, mnohé úřady – soudy a policie nevyjímaje – se snaží tyto nezákonné akty maskovat pod jinými paragrafy.

Noxolo Nogwaze byla zavražděna na jaře. Po té, co jí opustila její přítelkyně v Kwa-Thema, v černošské oblasti poblíž Johannesburgu, byla 24letá Noxolo znásilněna, několikrát bodána rozbitým sklem a vrahové jí ještě tloukli kameny do obličeje. Jestli se domnívali, že takto hrubé zacházení povede k vyléčení a ne ke smrti, lze s maximální lítostí nad utrpením mladé ženy jen pochybovat o lidské příslušnosti oněch mužů. Jak může být nenávist až tak hluboká….

Na jejím těle a v okolí  byly nalezeny pivní láhev, velký kámen a použité kondomy. Přesto místní policie tvrdila, že nenašla žádné důkazy, které by jasně hovořily, že šlo o znásilnění a vraždu z nenávisti k sexuální orientaci.

„Její útok je případem nápravného znásilnění,“ řekla aktivistka za práva homosexuálů, Lydia Kunu. „Sousedi řekli, že slyšeli, jak jí její útočníci říkali, ‘My z tebe tu lesbu dostaneme.‘ Zesměšňovali ji a ptali se jí, proč se chová jako chlap.“

Jihoafrická republika si je však vědoma, že maskování této praxe je mezinárodně neudržitelné. Zřídila proto pod hlavičkou Ministerstva spravedlnosti pracovní skupinu, která od července má řešit zločiny z nenávisti vůči lesbičkám, gayům, bisexuálům a transsexuálům v celé Jižní Africe.

Po celém světě kolují online petice, které žádají jihoafrickou republiku, aby uzákonila trestnou odpovědnost za činy, spáchané právě z nenávisti kvůli sexuální orientaci.

Siphokazi Mthathi, ředitelka Human Rights Watch v Jihoafrické republice řekla, že je těžké zjistit celkový počet lidí, kteří byli vystaveni takovému násilí, protože útoky nejsou často ohlášeny kvůli nedůvěře v soudní systém. Není výjimkou, že oběť, která se domáhala spravedlnosti, slyšela od policie: „A nejste ráda, že jste konečně poznala opravdového muže!?“

Smrt Nogwazové je poslední v dlouhé sérii sadistických zločinů proti lesbičkám, gayům a transsexuálům v Jižní Africe. Policie a další jihoafričtí úředníci nedokáží uznat, že členky komunity LGBT jsou znásilňovány, bity a zabíjeny jen proto, jak vypadají nebo s čím se ztotožňují, a ony jsou napadány muži, kteří se jen tak procházejí a chlubí  svými hrdinskými činy.

Nenávist je však silná a homosexualita je ve většině afrických zemí nezákonná, avšak Jižní Afrika je prvním africkým státem, který zakázal diskriminaci na základě sexuální orientace. To však útočníky vůbec neodrazuje od páchání jejich odporných zločinů.

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

16. Červen 2018

Famózní úspěch této knihy v zahraničí lze podle mě přičítat dvěma věcem: nádherně a jímavě, leč velmi překvapivě rozbalovaným charakterům postav. A potom příběhu, ve kterém si čtenář každého věku i založení najde to svoje. Od mystiky k akčnosti, od jemných linií příběhu, až po chvíle, kdy jednotlivé řádky zazní jako osudové volání do boje. Dívka, která upíjela měsíc je jednou z obětovaných holčiček, které se každoročně nechávají napospas v černém lese pro zlou čarodějnici. Ne, nikdo se neptá, co se s dětmi stane... Ale jedno je jisté. Z druhé strany lesa je už na cestě čarodějnice, obyčejně má nějakou tu ptačí podobu, aby se jí rychleji cestovalo,

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

16. Červen 2018

Odpočinek sladký jako nadýchaná šlehačka. Mozek odpočívá, duše se usmívá a od jemného vtipu a plné chuti vám radostí poskakuje každá buňka v těle. Jo, tak takové čtivo je vážně na jedničku. A Hans Rath to skutečně umí. Když Bůh praví, že si musíte promluvit, nedá se to odmítnout. Za prvé by to byla škoda, za druhé by to vůbec nešlo, protože vás ten člověk bude neustále pronásledovat. No jo, když jste psychoterapeut, tak je to první volba. Protože možná to je skutečně tak, Bůh šest dní tvořil lidstvo, sedmý den odpočíval a osmý vyhledal psychologa. A volba padla na Jakoba Jakobiho v Berlíně. Jednu

Kerstin Simoné: Thovt, projekt lidstvo

Kerstin Simoné: Thovt, projekt lidstvo

16. Červen 2018

Kerstin Simoné mne jako autorka zaujala natolik, že jsem si o ní musela hned něco vyhledat. Něžná blondýnka ponořená až do hlubin jakéhosi poznání boha Thovta, odhalující skryté pravdy a moudrost? No, na toto téma napsala množství knih a vydala také cédéčka s meditacemi. Pořádá semináře nejen v Německu, kde žije, ale také v Rakousku a Švýcarsku, a předává tím nejrůznější nauky dávno zapomenuté, nebo záměrně potlačované společností. Možná se to dá pochopit i z této knihy, Thovt, projekt lidstvo, která pojednává o historii lidstva, jeho vývoji a o skrytých schopnostech, které nám zatím byly skryty. Velká část čtiva je obecně známých pravdách, které rozebírá právě

Velmi lidské povídky

Velmi lidské povídky

29. Březen 2018

Muž, jenž podezřívá ženu z nevěry, žena toužící po dítěti, chlapík, který naoko zvládá vše, ale moc dobře ví, že je jen šikovný babral. Ti a mnozí jiné jsou hrdiny povídek v nové sbírce Nelidské zdroje. Monika Petrlová už čtenářům předvedla, že povídka je jejím oblíbeným literárním útvarem. Po dvou úspěšných povídkových souborech – Hafni! a jiné povídky a Mrkev pro vězně – se vrací se třetí sbírkou Nelidské zdroje. Nelidské zdroje se v deseti povídkách zaměřují na dnešní uspěchanou dobu, kdy nás společnost tak trochu tlačí k rychlosti, odtažitosti, z lidí se stávají zdroje a ze všech jsou manažeři, asistenti  či specialisté. Mezilidské vztahy však nikdo