Share

 tvář free picture pixabay

V jižní Africe není snadné být sexuálně odlišný. Za normální se považuje pouze heterosexualita, ostatní menšinové orientace jsou považovány za úchylné a „vyléčitelné“. Jsou to prostě jen nemocní lidé a řešení pro ně existuje – bohužel však radikálnost léčby vede někdy až k úmrtí „postiženého“.

Nejvíce útoků je uplatňováno na lesbické ženy. Pochopitelně jsou slabší a pro heterosexuální bijce větším důvodem k nápravě než homosexuální muž. Jedná se o tak zvané „nápravné znásilňování“. Tato praxe probíhá mnohdy pod dohledem členů vlastní rodiny nebo místní komunity.

Nápravné znásilňování jako pevný termín byl poprvé použit v roce 2000 nevládní organizací, zabývající se lidskými právy. Neznamená to ale, že by se předtím neznásilňovalo ze stejných důvodů.

Svět si nejvíce vybavuje utrpení a vraždu jihoafrické členky ženského národního fotbalového družstva, Eudy Simelanové, která byla krutě „napravována“ v roce 2008. Za její smrt šli do vězení dva muži. Ale soudce neuznal motivačním důvodem nenávist k její sexuální orientaci.

Ačkoliv je to veřejným tajemstvím, mnohé úřady – soudy a policie nevyjímaje – se snaží tyto nezákonné akty maskovat pod jinými paragrafy.

Noxolo Nogwaze byla zavražděna na jaře. Po té, co jí opustila její přítelkyně v Kwa-Thema, v černošské oblasti poblíž Johannesburgu, byla 24letá Noxolo znásilněna, několikrát bodána rozbitým sklem a vrahové jí ještě tloukli kameny do obličeje. Jestli se domnívali, že takto hrubé zacházení povede k vyléčení a ne ke smrti, lze s maximální lítostí nad utrpením mladé ženy jen pochybovat o lidské příslušnosti oněch mužů. Jak může být nenávist až tak hluboká….

Na jejím těle a v okolí  byly nalezeny pivní láhev, velký kámen a použité kondomy. Přesto místní policie tvrdila, že nenašla žádné důkazy, které by jasně hovořily, že šlo o znásilnění a vraždu z nenávisti k sexuální orientaci.

„Její útok je případem nápravného znásilnění,“ řekla aktivistka za práva homosexuálů, Lydia Kunu. „Sousedi řekli, že slyšeli, jak jí její útočníci říkali, ‘My z tebe tu lesbu dostaneme.‘ Zesměšňovali ji a ptali se jí, proč se chová jako chlap.“

Jihoafrická republika si je však vědoma, že maskování této praxe je mezinárodně neudržitelné. Zřídila proto pod hlavičkou Ministerstva spravedlnosti pracovní skupinu, která od července má řešit zločiny z nenávisti vůči lesbičkám, gayům, bisexuálům a transsexuálům v celé Jižní Africe.

Po celém světě kolují online petice, které žádají jihoafrickou republiku, aby uzákonila trestnou odpovědnost za činy, spáchané právě z nenávisti kvůli sexuální orientaci.

Siphokazi Mthathi, ředitelka Human Rights Watch v Jihoafrické republice řekla, že je těžké zjistit celkový počet lidí, kteří byli vystaveni takovému násilí, protože útoky nejsou často ohlášeny kvůli nedůvěře v soudní systém. Není výjimkou, že oběť, která se domáhala spravedlnosti, slyšela od policie: „A nejste ráda, že jste konečně poznala opravdového muže!?“

Smrt Nogwazové je poslední v dlouhé sérii sadistických zločinů proti lesbičkám, gayům a transsexuálům v Jižní Africe. Policie a další jihoafričtí úředníci nedokáží uznat, že členky komunity LGBT jsou znásilňovány, bity a zabíjeny jen proto, jak vypadají nebo s čím se ztotožňují, a ony jsou napadány muži, kteří se jen tak procházejí a chlubí  svými hrdinskými činy.

Nenávist je však silná a homosexualita je ve většině afrických zemí nezákonná, avšak Jižní Afrika je prvním africkým státem, který zakázal diskriminaci na základě sexuální orientace. To však útočníky vůbec neodrazuje od páchání jejich odporných zločinů.

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

Život je právo, ne povinnost

Život je právo, ne povinnost

13. Únor 2018

První premiérou v roce 2018 v Městském divadle Mladá Boleslav bude inscenace Teď mě zabij, současného kanadského dramatika Brada Frasera. Režie se ujal umělecký šéf Petr Mikeska. Hra je příběhem otevírajícím téma sexuality hendikepovaných a nabízí citlivý pohled do intimního života lidí s postižením. Dalším silným tématem hry je eutanazie. Premiéra se uskuteční 23. 2. 2018 od 19:00 na Velké scéně. Hra Teď mě zabij je příběhem jedné rodiny, která žila šťastně až do osudového okamžiku. Ten zamíchá kartami a navždy změní životy všech členů a jejich přátel. Nehody se totiž stávají a musíme jim čelit, ať chceme nebo ne. To důležité je ale

Ztratila všechno, našla mnohem víc

Ztratila všechno, našla mnohem víc

26. Leden 2018

Místo svatby smuteční obřad. Aimee se měla vdávat a teď kráčí za rakví svého snoubence. Ale co se vlastně stalo a proč musela přijít o Všechno, co máme? Aimee poznala Jamese, když byli oba malé děti. Jejich mnohaleté přátelství postupně přerostlo v hlubokou životní lásku. Touha a náklonnost logicky vykrystalizovala v žádost o ruku a zasnoubení. Jenže James dva měsíce před svatbou zmizel kdesi v Mexiku, a pak jeho bratr Thomas pouze vyzvedl mrtvé tělo. Aimee tedy nakonec ve svůj plánovaný svatební den oplakává milovaného muže na jeho pohřbu. Plna zoufalství utíká před zármutkem, toužící zavřít se v tichu a klidu, pryč od všech blízkých.

Radmila Zrůstková: Domácí nápoje pro zdraví

Radmila Zrůstková: Domácí nápoje pro zdraví

21. Leden 2018

Skvělý nápad: vzít čistou studenou vodu a ovoce, zeleninu, bylinky a květiny….Vodu s vyluhovanými snítky máty zná snad každý, ale tady se celý nápad rozvíjí do nádherné křišťálové čistoty. A není to jen krásnou obálkou knihy, řekla bych…. Celý ten nápad je tak svěží, že budete mít okamžitě chuť si nějaký takový nápoj vymacerovat. Čistá voda osvěží na těle i na duchu. Je nejen naší součástí, ale i přenašečem informací… To je také stará známá pravda. Voda v sobě umí nosit energie toho, co do ní bylo vloženo. Ne vždy máme k dispozici vodu z čisté „studánky“, nebo měkkou dobrou vodu, na které si pochutnáte, ale v takovém případě

Ruby Roth: A proto nejíme zvířátka

Ruby Roth: A proto nejíme zvířátka

21. Leden 2018

Přiznám se narovinu, že nejsem veganka ani vegetariánka. Že se zvířátky mám soucit někdy až příliš velký a pro okolí nepochopitelný, takže mi podobná kniha byla docela zářezem do černého svědomí. Tak by miluješ zvířátka, a přitom si je dáš k obědu? Řízeček pěkně osmažený a k večeru hrnek studeného mléka nebo sýrové orgie? A co kravičky v kravíně a co to kuře, jehož prsa ti leží na talíři? Ne, nebojte se, není to taková hrůza, jako jsem si malovala v černých snech. Ale přesto bych k této knize ráda řekla několik postřehů. V první řadě je určena nejmenším dětem, je vhodná na vtipné prohlížení, snad i