Share

ženy v Teheránu, free pixabay

Známé ženy v Iránu „bezdůvodně“ mizí. Krátce po zmizení herečky Pegah Ahangarani, vyšlo najevo, že začátkem července byla rovněž zatčena další herečka Marzieh Vafamehr. Vafamehr je v současné době držena na neznámém místě a doposud nebyla obviněna z žádného zločinu. Je však pravděpodobné, že zatčení souvisí s jejím vystupováním ve filmu „Můj Teherán na prodej“ (2009), kde ji diváci vidí bez závoje. Ostatní účastníci tohoto filmu byli zřejmě také povoláni k výslechu.

Zdá se, že se íránský režim nechce smířit s aktivitami lidí, kteří nesouhlasí s feudální politikou státu, a tyto povětšinou profesionály v odvětví kultury, jako jsou režiséři, herečky a sportovní fotografky jako Maryam Majd, která chtěla dokumentovat Světový pohár žen ve fotbale, zatýká a často odváží na neznámá místa. Ale musíme si položit otázku – proč právě teď režim vyslýchá a zatýká lidi ohledně filmu, který byl zveřejněn už v roce 2009. Dva roky už koluje a nejen po Iránu. Najednou někomu vadí, že se herečka Marzieh Vafamehr objevuje na scéně bez šátku a navíc s čistě vyholenu hlavou? Proč po dvou letech vyžaduje tento jasně provokativní ale nenásilný akt okamžitou akci?

Co získá režim zatýkáním významných mladých žen, které v očích světa neudělaly nic špatného? Ani nejsou politicky aktivní?

My to víme, už jsme to zažili. Před rokem 1989 „mizeli“někteří lidé nečekaně, očekávaně nebo pravidelně. Někdo už byl smířený a počítal s tím, pro někoho to byla rána z čistého nebe. To jsou prostě násilné útoky totality.

Ahmadinežád zatajil, že jeho dlouholetý kamarád Rahim-Mashaie zmizel z povrchu země, protože byl obviněn z čarodějnictví ve svém úřadě.

Ekonomika v Iránu si nevede dobře. Lidé jsou nespokojení, ale mnozí se ještě bojí. Ti, co se odvážní, často pykají.

Svět stále vede kampaň za propuštění Marzieh Vafamehr, Pegah Ahangarani, Maryam Majdn, Mahnaz Mohammadi a ostatních politických vězňů.

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

Eva Hölzelová: Arina

Eva Hölzelová: Arina

19. Listopad 2017

Je to pohádka? Nebo mýtický příběh? V roli čtenáře budete často tápat, až se nakonec rozhodnete tuhle věc neřešit a ponoříte se do svěžího příběhu odloženého znetvořeného chlapečka Adama, který vyrostl u lesních žen, moudrých a spravedlivých. Převzal od nich jejich moudrost, a přidal mužnou odvahu. Jednoho se musel vydat do světa, protože tak už to bývá. Aby nebyl sám, přidala se k němu i moudrá, lehce svérázná a někdy i prostořeká vlčice Arina. Lidské království ovládla pavoučí královna Arachnita a nepěknou kletbu uvrhla na členy královské rodiny. Dalo by se říct, že jedna pohroma stíhá další a ani s příchodem Adama to není

Lenka Sobotová: Suchý konce

Lenka Sobotová: Suchý konce

19. Listopad 2017

Duševní samomluvy a suchý konce. Někdy máme chuť se začíst do něčeho, co je obyčejné i neobyčejné, zároveň tím, jak to proniká do nitra duše, jak nás to osvobozuje od vlastních myšlenek, protože zjistíme, že jiní lidé mají někdy v hlavě úplně to samé. „Všechno je na korbě, náklaďák naložený do výšky vypadá jako nějaký pojízdný strašidelný hrad z pouti. Druhé auto řízené pobočníkem a naložené sutí včetně dubových parket už odjelo ke sběrnému dvoru.  „A co vy? Přece vás tu nenecháme…“ zarazí se šéf při pohledu na paní domu, bezprizornou postavu s kabelkou přitisknutou k hrudi, nerozhodně stojící na verandě, kterou profukuje vítr, až to

Než si proženeš hlavou kulku, přečti si tuto knihu

Než si proženeš hlavou kulku, přečti si tuto knihu

19. Listopad 2017

Když se ke slovu dostane krizová situace, kdy se dostaneme na samé dno a přicházíme o něco nesmírně cenného, pohled na svět se dramaticky mění. Člověk někdy přijde o všechno. Přijde o práci, rodinu nebo o zdraví. Možná se už nikdy nepostavíte na nohy. Možná už nikdy nedáte dohromady rozbitou rodinu. Možná pak zůstane jediným, co vám zbývá víra, že vše se děje z nějakého důvodu. A že všude je světýlko naděje, které je třeba jen nalézt. A přání se plní. Někdy dříve, někdy později, ale plní. A nic se neděje dříve, než se to má opravdu stát. A o tomhle všem je

Strakaté pohádky ze šuplíku

Strakaté pohádky ze šuplíku

15. Listopad 2017

Vodníci, princezny, ale i strašidla a chytrá zvířátka jsou hrdiny pohádek Františka Nepila. Díky veselé knížce Strakaté pohádky můžete poznat na dvě desítky nových.   Strakaté pohádky pocházejí z pozůstalosti Františka Nepila. Většina z dvanácti pohádek patří k souboru, jenž sestavil ještě sám autor. Zdena Nepilová a Ivana Hutařová přidaly k osmi původním ještě čtyři, které vznikly ve zhruba stejné době a vyšly v dětských časopisech. František Nepil uměl kouzlit se slovy, hrál si s jazykem, miloval naši krásnou řeč a dobře vyprávěné příběhy. Z jeho fejetonů dodnes dýchá pohoda, klid a jemný humor. Stejné spisovatelské umění se skrývá i v autorových pohádkách. Seznamte se s pejskem, který se naučil od koček lhát