Share

ženy v Teheránu, free pixabay

Známé ženy v Iránu „bezdůvodně“ mizí. Krátce po zmizení herečky Pegah Ahangarani, vyšlo najevo, že začátkem července byla rovněž zatčena další herečka Marzieh Vafamehr. Vafamehr je v současné době držena na neznámém místě a doposud nebyla obviněna z žádného zločinu. Je však pravděpodobné, že zatčení souvisí s jejím vystupováním ve filmu „Můj Teherán na prodej“ (2009), kde ji diváci vidí bez závoje. Ostatní účastníci tohoto filmu byli zřejmě také povoláni k výslechu.

Zdá se, že se íránský režim nechce smířit s aktivitami lidí, kteří nesouhlasí s feudální politikou státu, a tyto povětšinou profesionály v odvětví kultury, jako jsou režiséři, herečky a sportovní fotografky jako Maryam Majd, která chtěla dokumentovat Světový pohár žen ve fotbale, zatýká a často odváží na neznámá místa. Ale musíme si položit otázku – proč právě teď režim vyslýchá a zatýká lidi ohledně filmu, který byl zveřejněn už v roce 2009. Dva roky už koluje a nejen po Iránu. Najednou někomu vadí, že se herečka Marzieh Vafamehr objevuje na scéně bez šátku a navíc s čistě vyholenu hlavou? Proč po dvou letech vyžaduje tento jasně provokativní ale nenásilný akt okamžitou akci?

Co získá režim zatýkáním významných mladých žen, které v očích světa neudělaly nic špatného? Ani nejsou politicky aktivní?

My to víme, už jsme to zažili. Před rokem 1989 „mizeli“někteří lidé nečekaně, očekávaně nebo pravidelně. Někdo už byl smířený a počítal s tím, pro někoho to byla rána z čistého nebe. To jsou prostě násilné útoky totality.

Ahmadinežád zatajil, že jeho dlouholetý kamarád Rahim-Mashaie zmizel z povrchu země, protože byl obviněn z čarodějnictví ve svém úřadě.

Ekonomika v Iránu si nevede dobře. Lidé jsou nespokojení, ale mnozí se ještě bojí. Ti, co se odvážní, často pykají.

Svět stále vede kampaň za propuštění Marzieh Vafamehr, Pegah Ahangarani, Maryam Majdn, Mahnaz Mohammadi a ostatních politických vězňů.

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

Život je právo, ne povinnost

Život je právo, ne povinnost

13. Únor 2018

První premiérou v roce 2018 v Městském divadle Mladá Boleslav bude inscenace Teď mě zabij, současného kanadského dramatika Brada Frasera. Režie se ujal umělecký šéf Petr Mikeska. Hra je příběhem otevírajícím téma sexuality hendikepovaných a nabízí citlivý pohled do intimního života lidí s postižením. Dalším silným tématem hry je eutanazie. Premiéra se uskuteční 23. 2. 2018 od 19:00 na Velké scéně. Hra Teď mě zabij je příběhem jedné rodiny, která žila šťastně až do osudového okamžiku. Ten zamíchá kartami a navždy změní životy všech členů a jejich přátel. Nehody se totiž stávají a musíme jim čelit, ať chceme nebo ne. To důležité je ale

Ztratila všechno, našla mnohem víc

Ztratila všechno, našla mnohem víc

26. Leden 2018

Místo svatby smuteční obřad. Aimee se měla vdávat a teď kráčí za rakví svého snoubence. Ale co se vlastně stalo a proč musela přijít o Všechno, co máme? Aimee poznala Jamese, když byli oba malé děti. Jejich mnohaleté přátelství postupně přerostlo v hlubokou životní lásku. Touha a náklonnost logicky vykrystalizovala v žádost o ruku a zasnoubení. Jenže James dva měsíce před svatbou zmizel kdesi v Mexiku, a pak jeho bratr Thomas pouze vyzvedl mrtvé tělo. Aimee tedy nakonec ve svůj plánovaný svatební den oplakává milovaného muže na jeho pohřbu. Plna zoufalství utíká před zármutkem, toužící zavřít se v tichu a klidu, pryč od všech blízkých.

Radmila Zrůstková: Domácí nápoje pro zdraví

Radmila Zrůstková: Domácí nápoje pro zdraví

21. Leden 2018

Skvělý nápad: vzít čistou studenou vodu a ovoce, zeleninu, bylinky a květiny….Vodu s vyluhovanými snítky máty zná snad každý, ale tady se celý nápad rozvíjí do nádherné křišťálové čistoty. A není to jen krásnou obálkou knihy, řekla bych…. Celý ten nápad je tak svěží, že budete mít okamžitě chuť si nějaký takový nápoj vymacerovat. Čistá voda osvěží na těle i na duchu. Je nejen naší součástí, ale i přenašečem informací… To je také stará známá pravda. Voda v sobě umí nosit energie toho, co do ní bylo vloženo. Ne vždy máme k dispozici vodu z čisté „studánky“, nebo měkkou dobrou vodu, na které si pochutnáte, ale v takovém případě

Ruby Roth: A proto nejíme zvířátka

Ruby Roth: A proto nejíme zvířátka

21. Leden 2018

Přiznám se narovinu, že nejsem veganka ani vegetariánka. Že se zvířátky mám soucit někdy až příliš velký a pro okolí nepochopitelný, takže mi podobná kniha byla docela zářezem do černého svědomí. Tak by miluješ zvířátka, a přitom si je dáš k obědu? Řízeček pěkně osmažený a k večeru hrnek studeného mléka nebo sýrové orgie? A co kravičky v kravíně a co to kuře, jehož prsa ti leží na talíři? Ne, nebojte se, není to taková hrůza, jako jsem si malovala v černých snech. Ale přesto bych k této knize ráda řekla několik postřehů. V první řadě je určena nejmenším dětem, je vhodná na vtipné prohlížení, snad i