Share

ženy v Teheránu, free pixabay

Známé ženy v Iránu „bezdůvodně“ mizí. Krátce po zmizení herečky Pegah Ahangarani, vyšlo najevo, že začátkem července byla rovněž zatčena další herečka Marzieh Vafamehr. Vafamehr je v současné době držena na neznámém místě a doposud nebyla obviněna z žádného zločinu. Je však pravděpodobné, že zatčení souvisí s jejím vystupováním ve filmu „Můj Teherán na prodej“ (2009), kde ji diváci vidí bez závoje. Ostatní účastníci tohoto filmu byli zřejmě také povoláni k výslechu.

Zdá se, že se íránský režim nechce smířit s aktivitami lidí, kteří nesouhlasí s feudální politikou státu, a tyto povětšinou profesionály v odvětví kultury, jako jsou režiséři, herečky a sportovní fotografky jako Maryam Majd, která chtěla dokumentovat Světový pohár žen ve fotbale, zatýká a často odváží na neznámá místa. Ale musíme si položit otázku – proč právě teď režim vyslýchá a zatýká lidi ohledně filmu, který byl zveřejněn už v roce 2009. Dva roky už koluje a nejen po Iránu. Najednou někomu vadí, že se herečka Marzieh Vafamehr objevuje na scéně bez šátku a navíc s čistě vyholenu hlavou? Proč po dvou letech vyžaduje tento jasně provokativní ale nenásilný akt okamžitou akci?

Co získá režim zatýkáním významných mladých žen, které v očích světa neudělaly nic špatného? Ani nejsou politicky aktivní?

My to víme, už jsme to zažili. Před rokem 1989 „mizeli“někteří lidé nečekaně, očekávaně nebo pravidelně. Někdo už byl smířený a počítal s tím, pro někoho to byla rána z čistého nebe. To jsou prostě násilné útoky totality.

Ahmadinežád zatajil, že jeho dlouholetý kamarád Rahim-Mashaie zmizel z povrchu země, protože byl obviněn z čarodějnictví ve svém úřadě.

Ekonomika v Iránu si nevede dobře. Lidé jsou nespokojení, ale mnozí se ještě bojí. Ti, co se odvážní, často pykají.

Svět stále vede kampaň za propuštění Marzieh Vafamehr, Pegah Ahangarani, Maryam Majdn, Mahnaz Mohammadi a ostatních politických vězňů.

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

16. Červen 2018

Famózní úspěch této knihy v zahraničí lze podle mě přičítat dvěma věcem: nádherně a jímavě, leč velmi překvapivě rozbalovaným charakterům postav. A potom příběhu, ve kterém si čtenář každého věku i založení najde to svoje. Od mystiky k akčnosti, od jemných linií příběhu, až po chvíle, kdy jednotlivé řádky zazní jako osudové volání do boje. Dívka, která upíjela měsíc je jednou z obětovaných holčiček, které se každoročně nechávají napospas v černém lese pro zlou čarodějnici. Ne, nikdo se neptá, co se s dětmi stane... Ale jedno je jisté. Z druhé strany lesa je už na cestě čarodějnice, obyčejně má nějakou tu ptačí podobu, aby se jí rychleji cestovalo,

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

16. Červen 2018

Odpočinek sladký jako nadýchaná šlehačka. Mozek odpočívá, duše se usmívá a od jemného vtipu a plné chuti vám radostí poskakuje každá buňka v těle. Jo, tak takové čtivo je vážně na jedničku. A Hans Rath to skutečně umí. Když Bůh praví, že si musíte promluvit, nedá se to odmítnout. Za prvé by to byla škoda, za druhé by to vůbec nešlo, protože vás ten člověk bude neustále pronásledovat. No jo, když jste psychoterapeut, tak je to první volba. Protože možná to je skutečně tak, Bůh šest dní tvořil lidstvo, sedmý den odpočíval a osmý vyhledal psychologa. A volba padla na Jakoba Jakobiho v Berlíně. Jednu

Kerstin Simoné: Thovt, projekt lidstvo

Kerstin Simoné: Thovt, projekt lidstvo

16. Červen 2018

Kerstin Simoné mne jako autorka zaujala natolik, že jsem si o ní musela hned něco vyhledat. Něžná blondýnka ponořená až do hlubin jakéhosi poznání boha Thovta, odhalující skryté pravdy a moudrost? No, na toto téma napsala množství knih a vydala také cédéčka s meditacemi. Pořádá semináře nejen v Německu, kde žije, ale také v Rakousku a Švýcarsku, a předává tím nejrůznější nauky dávno zapomenuté, nebo záměrně potlačované společností. Možná se to dá pochopit i z této knihy, Thovt, projekt lidstvo, která pojednává o historii lidstva, jeho vývoji a o skrytých schopnostech, které nám zatím byly skryty. Velká část čtiva je obecně známých pravdách, které rozebírá právě

Velmi lidské povídky

Velmi lidské povídky

29. Březen 2018

Muž, jenž podezřívá ženu z nevěry, žena toužící po dítěti, chlapík, který naoko zvládá vše, ale moc dobře ví, že je jen šikovný babral. Ti a mnozí jiné jsou hrdiny povídek v nové sbírce Nelidské zdroje. Monika Petrlová už čtenářům předvedla, že povídka je jejím oblíbeným literárním útvarem. Po dvou úspěšných povídkových souborech – Hafni! a jiné povídky a Mrkev pro vězně – se vrací se třetí sbírkou Nelidské zdroje. Nelidské zdroje se v deseti povídkách zaměřují na dnešní uspěchanou dobu, kdy nás společnost tak trochu tlačí k rychlosti, odtažitosti, z lidí se stávají zdroje a ze všech jsou manažeři, asistenti  či specialisté. Mezilidské vztahy však nikdo