Share

 

Průměrná mzda se snížila.

Američané jsou nespokojeni s vysokou nezaměstnaností. Ministerstvo Spojených států v pátek prohlásilo, že ekonomika v červnu vygenerovala pouze 18 000 čistých pracovních míst. Zaměstnavatelé přidali nejméně pracovních míst za devět měsíců a míra nezaměstnanosti vzrostla na 9,2 procenta.  Slibované oživení je pomalé. Dva roky po recesi zaměstnavatelé nabírají opět nové pracovníky, ale v podstatně menším počtu.

Ekonomové říkají, že dočasné faktory přiměly z části některé zaměstnavatele, aby své nabídky stáhli. Vysoké ceny benzínu snížily spotřebitelské výdaje. Proces se zpomalil i díky jaderné krizi v Japonsku, na něž byly vázané dodavatelské firmy z japonské produkce.

ekonomika Spojených států zpravidla musí přidat 125.000 pracovních míst za měsíc, jen aby udržela krok s růstem počtu obyvatel. A nejméně dvakrát tolik pracovních míst je potřeba, aby se snížila míra nezaměstnanosti.

Americká ekonomika je však slabá. Přes 8 procent má po dobu 29 měsíců. To je nejdelší období od období třicátých let minulého století.

Podle analytiků nezaměstnanost ještě nikdy nebyla tak vysoká a dlouhá poté, co recese skončila.

Minulý měsíc klesla průměrná hodinová mzda.

Poklesl i průměrný pracovní týden na 34,3 hodin z 34,4, což znamená, že zaměstnavatelé požadovali méně práce se stávajícím personálem.

Existují náznaky, že by se ekonomika mohla zlepšit v druhé polovině letošního roku. Ceny ropy se snížily ze svého vrcholu začátkem května na celostátní průměr téměř 4 dolary za galon. Rovněž se v červnu začala rozšiřovat výrobní činnost rychlejším tempem než v předchozím měsíci. To znamená, že japonská havárie z 11. března už tolik citelně neovlivňuje americkou ekonomiku, a vrací se pomalu do původních kolejí.

Americká vláda minulý měsíc prohlásila, že ekonomika Spojených států vzrostla jen o 1,9 procenta v prvním čtvrtletí od ledna do března. Analytici očekávají, že podobně slabý růst bude zaznamenán i pro období od dubna do června.

Podle průzkumu Associated Press  americká ekonomika poroste tempem 3,2 procenta v posledních šesti měsících roku.

Hlavním bodem americké vlády dále musí být snížení vysoké nezaměstnanosti a oživování ekonomiky.

 

Zdroj: moneywatch