Share

 

Archeologové nalezli v masovém hrobě v hrabství Dorset v jihozápadní Anglii jámu plnou koster. V hluboké historii zde proběhl masakr mezi Vikingy a místními Angličany. Nebylo by to třeba ani tak moc neobvyklé, vezme-li v potaz, že válečné vřavy z dob minulých často řešily mnohé politické otázky. Takové to dnešní posedávání a mrmlání a plíživé nic-nikam-neposouvání řešili jasným útokem a krutým zabíjením protivníka. Všichni samozřejmě víme, že bychom se jistě raději dále plíživě dohadovali, než se ráno probudili s nožem pod bradou, zatímco už zbytek vesnice by se houpal na větvích.

Zajímavější však na nalezených kostrách bylo zjištění, že móda opečovávání zubů pro krásu či z jiných neznámých důvodů je stará alespoň tisíc let. I mladý Viking chtěl mít krásný zářivý úsměv. A což teprve zářný a děsivý, prostě demonstrativní úsměv téměř připomínající divé zvíře nebo upíra. Práci nejspíš provedl nějaký zručný řemeslník a předpokládá se, že to jistě nebylo nic příjemného.

S informacemi o nových kosterních nálezech s děsivými zuby přišel Guardian, ale není to poprvé, co se antropologové setkali se zvláště upravenými řezáky. Například švédská antropoložka Caroline Arciniová už v roce 1990 přišla se zprávou, že Vikingové si nechávali vybrousit do horních řezáků hluboké zářezy, a to podle nálezu tří lebek ve Fjölkinge a Trelleborgu. S jejím patnáctiletým studiem pak přišel časopis American Journal of Physical Antropology a následně mimo jiné také Český rozhlas.

Antropologům zůstává důvod jejich počínání zatím neznámý. Návrhů je několik – možná šlo o nějaký iniciační proces, možná o zastrašení nepřítele, pravdou je, že takovou parádičku měli v ústní dutině jen muži.

A nejsou jedinými. Nejstarší nálezy, staré přes 3,5 tisíce let, pocházejí z Mexika.

Avšak vikingské kostry z hrabství Dorset, které byly objeveny už v roce 2009 a od té doby podléhaly hluboké analýze, jsou trošku jiné.

Oxfordský archeolog David Score řekl už v roce 2009: „Je těžké říci, jak hodně bolestivý proces vyplňování zubů musel být, ale nemohla to být příjemná zkušenost. Důvod vyplňování zubů zůstává nejasný, ale víme, že tito muži byli válečníci, mohlo to být k zastrašení protivníka v boji nebo aby ukázali svůj status jako velkého bojovníka.“

Masakr to ale musel být příšerný a nelítostný. Mnoho koster sebou nese ještě další řezné známky na zadních stranách krku a  paží. Nenašly se žádné stopy po oblečení a jiných věcí, takže Vikingové zažili hrůznou smrt zcela nazí.  Navíc lebky, kosti nohou a hrudní kosti byly hozeny v pohřební jámě samostatně.

Muselo to být něco příšerného a Vikingům, zdá se, jejich děsivé řezáky k zastrašení nepřítele nepomohly.

 

 

 

Zjistit Google Pagerank, S-rank a Jyxorank