Share

Podle dnešní zprávy z Guardianu Alastair Campbell zveřejnil své deníky z letech 1999 a 2001, podle nichž je jasné, jaké spolu měli Tony Blair a princ z Walesu rozpory. Není pak divu – když si člověk pročítá ty nekonečné kritiky nejen Blairovi, ale i ministrů, kteří si delší dobu stěžují na to, že princ z Walesu se pravidelně pokouší ovlivňovat vládní politiku, většinou formou ručně psaných otravně dlouhých dopisů – že Tony Blair nebyl pozván ani na princovu svatbu.

Blair vs. princ z Walesu

Ve světle těchto informací je zřejmá otevřená válka nebo skromněji řečeno – alespoň evidentní antipatie. Obsáhlá lejstra a slovní přestřelky. Blair vidí v princovi člověka, který vládu pořád někam tlačí do něčeho, do čeho ona sama nechce, a že princ překračuje ústavní hranice.

Campbell, známý jako abstinent, přiznal, že tlak byl tak neúprosný, že znovu na přelomu tisíciletí začal pít. Ale Blairovi to neřekl. Ve svých denících poodhaluje více i z mezinárodní politiky. Uvádí například, že George Bush v červenci 2001 řekl, že Vladimír Putin „vypadal trochu vyděšeně“ po té, co ho obvinil, že prodal velké množství zbraní nebezpečným státům.

Alastair Campbell

Kdopak je ta dobrá duše, která veřejnosti propůjčila svoje zápisky a tudíž citlivá data o významných osobnostech?

Blíženec Alastair John Campbell byl ředitelem komunikace a strategie pro předsedu vlády Tonyho Blaira v letech 1997 až 2003. Pro Blaira začal pracovat v roce 1994. Původně byl však novinářem.

Letos v květnu oslavil 54. narozeniny. Pochází z velké rodiny – má ještě dva bratry a jednu sestru. Jeho počátky žurnalistických ambicí jsou spojené s pornografickým časopisem Penthouse Forum. Pak pracoval jako sportovní reportér. A když jeho žurnalistická kariéra povyskočila, mohl se  nastěhovat  do londýnské kanceláře Daily Mirror a stát se politickým zpravodajem.

Alkohol

Propadl však pití. V roce 1986 byl zadržen policií kvůli svému podivnému chování a  odvezen do nemocnice. Po té, co se díky léčbě uklidnil a promluvil si s psychiatrem, uvědomil si své problémy s alkoholem. Od té doby se z něho stal abstinent, nicméně deníky odkrývají i skrývané tajemství, že jeho každotýdenní počítání abstinenčních úterků až do tisícovky, což si předsevzal, nejspíš vzaly za své.

Po léčbě z alkoholismu se jeho stav postupně přelil do deprese, ale nevyhledal specialistu. Své problémy řešil jen s praktickým lékařem.

Narodil se mu syn a jeho život se vyvíjel dál. Když Blair vyhrál křeslo v labouristické straně v roce 1994, Campbell opustil noviny a stal se jeho mluvčím. Blair v jeho předchozích problémech neviděl žádnou překážku. A Campbell pracoval pro něho skutečně tvrdě. V období války v Iráku byli Campbell a Blair kritizováni za zkreslované informace. Sám Campbell totiž dokumenty na objednávku pozměnil, aby byly v souladu s projevy George W. Bushe ze září 2002. Prohlásil, že britské dokumenty mají být ty, které doplňují to, co tvrdí Spojené státy, a nesmí být s tím v rozporu.

Jeho práce nebyla nikdy čistá, ale spíš loajální. Pro image velkého evropského kamaráda pro Spojené státy a ospravedlnění akcí proti Iráku byl schopen udělat ledasco.

Deník

Je známo, že si psal deník, který údajně dosáhl na dva milióny slov. V roce 2007 byla část vydána pod názvem The Blair Years, některé pasáže ale prý vědomě vynechal. Řekl, že jednou vydá ucelenější informace.

Campbell si vede svůj vlastní blog. Diskutuje na sociálních sítích. Chuť zviditelňovat se vedla i k natočení dokumentu z října 2008 o jeho duševní chorobě. Píše také romány. A spatřit jsme ho mohli i v červenci 2010 v Top Gearu, kde se umístil s časem 1:47 na vrcholku žebříčku slavných jezdců.

Foto: Campbelův blog

Princ z Walesu – www.superrodina.cz

Zjistit Google Pagerank, S-rank a Jyxorank