Share

 

To, co nám připadá naprosto přirozené, v některých částech světa se trestá v lepším případě pokutou, ale i fyzickým trestem nebo vězením. Například saúdskoarabské ženy touží legálně usednout za volant a řídit auto stejně jako muži. Bohužel tahle západní výstřednost je jim zapovězena. Některé ženy však přesto nechtějí zůstávat v pozadí a postavit se feudálním zákonům.

//

Jestliže se chce saúdskoarabská žena přesunout někam mimo svůj domov, musí mít svolení mužského příbuzného. Potřebuje jet na operaci nebo navštívit příbuzné? Bez souhlasu se vystavuje velkým problémům. Leč nejsou všichni muži striktně zatíženi na dogmatickém zákoně, který se dá také interpretovat slovy, že  jakmile vyjde žena na ulici, už je v nebezpečí. Je to přeci jenom křehká osůbka, která kdyby usedla sama za volant, mohla by si do vozu vpustit kohokoliv a jet s ním kamkoliv, aniž by to manžel věděl. Neochrání ji ani anonymita abáji, jak se nazývá oděv, který ženu pokrývá od hlavy až k patě. Je to černý plášť, který zahaluje tělo od krku až po kotníky a navíc musí mít žena přes hlavu  černý šátek, aby si zakryla vlasy.

Pamatuji si, jak jsem před lety četla článek o afghánských ženách, zahalených v podobném oděvu, akorát ještě mající síťku přes obličej, takže jim není vidět vůbec do tváře. Jsou to takové chodící pytle, vůbec se nepodobající lidským bytostem. A přesto si tam právě jedna žena vychvalovala, jaké jsou jejich oděvy úžasné. Proč? Chodí si po městě, po tržišti, zajde si s kamarádkou do kina a nikdo nepozná, že to byla právě ona. Zrovna se smála, když říkala, že prošla kolem svého manžela, ale on neměl vůbec tušení, že v tom chumlu zahalenců se nachází jeho „drahá“ polovička. Pro ni to byla vnímaná citelná výhoda. Možná, kdyby lépe fungovala společnost a hlavně její vztah s manželem a sociální vztahy obou pohlaví, nemusela by mít takovou radost z toho, že je „neviditelná“.

V květnu byla v Saúdské Arábii zatčena Manal al-Sharifová za to, že si sedla za volant. V jejím vzpurném boji jí napomáhal otec. Natočili video a dali ho krátce na youtube. Brzy na to byla i se svým bratrem zatčena. On byl však údajně brzy propuštěn.

Mohla zvolit legální postup – jet taxíkem. Ale ženy v Saúdské Arábii si stěžují, že je taxikáři často obtěžují. Veřejnou dopravou se přesunout nikam nemůže. Pro ženy je i toto zapovězené.

Sharifová se stala novým symbolem pro protestující ženy Women2Drive, které vyhlásily bojkot dodržování těchto pravidel a od 17. června hromadně usedají za volant.

Náboženská policie bedlivě sledovala, co se děje. Vždyť ženská organizace se neskrývá někde ve sklepeních, ale o svých plánech informuje i na sociálních sítích. Okamžitě 17. června zastavovala auta s ženskými řidičkami. Prý byla benevolentní a ukládala pouze pokuty. Nicméně Women2Drive informovala, že bylo zatčeno na pět žen.

Ženy nemají u sebe saúdskoarabský řidičský průkaz, protože ten jim nikdo nevydá. Ale bez dokladu nejezdí. Pořídili si odvážně řidičák v zahraničí.

Naděje, že by se situace mohla změnit, tu však je. Ženy mají podporu v králi Abdalláhovi. Konzervativní duchovní zatím nechtějí ustoupit. Ale političtí analytici říkají, že stejně dojde ke změně pravidel. Bude to však trvat déle, protože islámská rada je zkostnatělá.

Na historický okamžik se některé ženy těší natolik, že už teď si ve svých myšlenkách plánují otevření autoškoly pouze pro řidičky.

Tak ať se jim zadaří.

 

Foto: americanbedu

 

Omezování ženských práv – www.superrodina.cz

superrodina-zpravodajství a kultura

 

 

Zjistit Google Pagerank

on-line půjčka

Slevoweb

Comments are closed.